statystyki

Ludzie prawi są po obu stronach [OPINIA]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak18.01.2019, 10:20; Aktualizacja: 18.01.2019, 10:21
Gdańszczanie żegnają swojego prezydenta

Gdańszczanie żegnają swojego prezydentaźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Waszczuk

To mógł być każdy z nas - od zeszłej niedzieli to zdanie przestało być banałem.

O d poniedziałku jesteśmy w stałym kontakcie z politykami wszystkich opcji. Pytamy nie tylko o ich plany, staramy się też wyczuć emocje naszych rozmówców. Dostrzec można autentyczny wstrząs, jaki wywarło na nich zabójstwo Pawła Adamowicza. Parlamentarzyści, nawet ci znani z bezkompromisowych opinii i wchodzenia w ostre polemiki, rozmawiają cichszym głosem. Nikt nie jest skory do ostrej konfrontacji, nerwy trzymane są na wodzy.

Ale w tej atmosferze zadumy wyczuć można także strach. Poczucie zagrożenia. To nie są tylko przeczucia, to słowa, które – choć nieoficjalnie – można usłyszeć od naszych rozmówców. To obawa o rodziny czy szukanie środków bezpieczeństwa. Nie mówimy o czymś, co uderza od razu czy paraliżuje, ale obawie, która pojawiła się w widoczny sposób. Politycy zdali sobie sprawę z tego, że granica wzajemnego zwalczania się została przekroczona i ktoś za to zapłacił najwyższą cenę. Padło na prezydenta Gdańska, ale przeświadczenie jest takie, że mógł to być każdy polityk – zwłaszcza znany i (niekoniecznie) lubiany. Może się znaleźć następny zwichrowany psychicznie Stefan W., który w imię wyimaginowanej zemsty poszuka popularnego polityka. Poczucie zagrożenia – do tej pory hipotetyczne – nagle stało się namacalne.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • Bert(2019-01-18 19:15) Zgłoś naruszenie 93

    Gołąbeczku, prawość to cecha ludzka, polegająca w relacjach społecznych na wywiązywaniu się z danego słowa oraz przestrzeganiu reguł społecznych;szlachetność, uczciwość, kryształowość, przyzwoitość, sprawiedliwość. A teraz bądź tak dobry i wskaż mi chociaż jednego z totalitarnej opozycji, który chociaż w 50% spełni to kryterium.

    Odpowiedz
  • Są ludzie(2019-01-18 13:46) Zgłoś naruszenie 38

    ... prawi i prawicowi a to nie to samo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie