statystyki

Ludzie prawi są po obu stronach [OPINIA]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak18.01.2019, 10:20; Aktualizacja: 18.01.2019, 10:21
Gdańszczanie żegnają swojego prezydenta

Gdańszczanie żegnają swojego prezydentaźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Waszczuk

To mógł być każdy z nas - od zeszłej niedzieli to zdanie przestało być banałem.

O d poniedziałku jesteśmy w stałym kontakcie z politykami wszystkich opcji. Pytamy nie tylko o ich plany, staramy się też wyczuć emocje naszych rozmówców. Dostrzec można autentyczny wstrząs, jaki wywarło na nich zabójstwo Pawła Adamowicza. Parlamentarzyści, nawet ci znani z bezkompromisowych opinii i wchodzenia w ostre polemiki, rozmawiają cichszym głosem. Nikt nie jest skory do ostrej konfrontacji, nerwy trzymane są na wodzy.

Ale w tej atmosferze zadumy wyczuć można także strach. Poczucie zagrożenia. To nie są tylko przeczucia, to słowa, które – choć nieoficjalnie – można usłyszeć od naszych rozmówców. To obawa o rodziny czy szukanie środków bezpieczeństwa. Nie mówimy o czymś, co uderza od razu czy paraliżuje, ale obawie, która pojawiła się w widoczny sposób. Politycy zdali sobie sprawę z tego, że granica wzajemnego zwalczania się została przekroczona i ktoś za to zapłacił najwyższą cenę. Padło na prezydenta Gdańska, ale przeświadczenie jest takie, że mógł to być każdy polityk – zwłaszcza znany i (niekoniecznie) lubiany. Może się znaleźć następny zwichrowany psychicznie Stefan W., który w imię wyimaginowanej zemsty poszuka popularnego polityka. Poczucie zagrożenia – do tej pory hipotetyczne – nagle stało się namacalne.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (2)

  • Bert(2019-01-18 19:15) Zgłoś naruszenie 93

    Gołąbeczku, prawość to cecha ludzka, polegająca w relacjach społecznych na wywiązywaniu się z danego słowa oraz przestrzeganiu reguł społecznych;szlachetność, uczciwość, kryształowość, przyzwoitość, sprawiedliwość. A teraz bądź tak dobry i wskaż mi chociaż jednego z totalitarnej opozycji, który chociaż w 50% spełni to kryterium.

    Odpowiedz
  • Są ludzie(2019-01-18 13:46) Zgłoś naruszenie 38

    ... prawi i prawicowi a to nie to samo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie