statystyki

Nie będzie wiceminister i zmiany ustawy o przemocy w rodzinie

autor: Grzegorz Osiecki09.01.2019, 07:30; Aktualizacja: 09.01.2019, 07:36
Ustawa praktycznie nie ma już szans na powrót na legislacyjną ścieżkę.

Ustawa praktycznie nie ma już szans na powrót na legislacyjną ścieżkę.źródło: ShutterStock

Minister rodziny Elżbieta Rafalska wystąpiła wczoraj do premiera o zdymisjonowanie wiceminister Elżbiety Bojanowskiej. Wcześniej Bojanowska oddała się do dyspozycji swojej szefowej. Wszystko wskazywało na to, że premier do prośby Elżbiety Rafalskiej się przychyli, choć do zamknięcia tego wydania DGP formalna decyzja jeszcze nie zapadła. Nazwisko następcy Bojanowskiej nie było jeszcze znane.

Wiceminister zapłaciła za propozycje zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, które wywołały medialną burzę.

Chodziło przede wszystkim o proponowaną zmianę definicji przemocy. Zakładała, że byłoby nią „powtarzające się działanie lub zaniechanie”, co oznaczałoby wyłączenie zdarzeń jednorazowych. Kontrowersje dotyczyły też planowanych zmian w zakładaniu Niebieskiej Karty dla ofiar przemocy. Po zmianach potrzebna byłaby zgoda zainteresowanej osoby, dziś nie ma takiego obowiązku. Nagłośnienie tych pomysłów spowodowało falę krytyki, że resort zmierza do rozwiązań zmniejszających ochronę ofiar przemocy.

„W projektowanej ustawie znalazły się kontrowersyjne zapisy, na które nigdy nie było zgody minister Elżbiety Rafalskiej. Każda forma przemocy zawsze powinna być surowo piętnowana, a jej ofiara jak najlepiej chroniona” – tak napisał wczoraj resort w komunikacie uzasadniającym wystąpienie Rafalskiej do premiera.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • nnn(2019-01-09 08:40) Zgłoś naruszenie 30

  Dobra Zmiana Prawa na potrzeby politykow- awantura z uzyciem noza w sylwestra

  Odpowiedz
 • utylizowac(2019-01-09 09:13) Zgłoś naruszenie 21

  niech chabeta nie belkocze ze nie wiedziala o bykach w zapisach o trenowaniu rodziny przez zwyrodnialcow szambo jestem pewny ze tej posadzonej o byki w zapisie wlos z glowy nie spadnie i zarobki tez tak nie postepuje pisielec ze swoim pieskiem

  Odpowiedz
 • Bolesław Śmiały(2019-01-09 09:14) Zgłoś naruszenie 10

  "Wcześniej Bojanowska oddała się do dyspozycji swojej szefowej" - co to znaczy? Przecież Premier na wniosek każdego ministra (lub bez tego wniosku) może zdymisjonować w każdej chwili każdego wiceministra bez żadnego powodu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie