Plebs pokazuje francuskim burżujom czerwoną kartkę

autor: Katarzyna Stańko16.12.2018, 19:00
Bruksela do końca nie zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Z wściekłości Francji peryferyjnej, która chciała być centralnym państwem Europy, rozdającym karty w całej UE.

Bruksela do końca nie zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Z wściekłości Francji peryferyjnej, która chciała być centralnym państwem Europy, rozdającym karty w całej UE.źródło: ShutterStock

Rozproszony ruch protestu ludzi z przedmieść, zubożałej klasy średniej i robotników pokazuje francuskim politykom czerwoną kartkę.

G renoble, Nicea, Paryż, Bordeaux, Montpellier. Protesty „żółtych kamizelek” trwają w każdym zakątku Francji. Tylko w ostatni weekend aresztowano ponad 1,7 tys. osób, a kilkaset zostało rannych w starciach z policją. To czwarty tydzień demonstracji i ulicznych walk. Palonych aut, rozbitych witryn, wyrywanych kostek brukowych oraz plądrowanych sklepów.

Protestów, które skłoniły polityków rządzącej partii LERM do rozważań nad wprowadzeniem w kraju stanu wyjątkowego, zaś polityczną opozycję do nawoływania do dymisji prezydenta Emmanuela Macrona. Tej żądają zresztą „żółte kamizelki” – ogromny napis „Macron démissionne” pojawił się nawet na Łuku Tryumfalnym w samym sercu Paryża. Obraźliwe dla głowy państwa graffiti pojawiają się także na innych ważnych budowlach. Bo dziś Emmanuela Macrona popiera ledwie 13 proc. Francuzów. W maju 2017 r., po wyborach, cieszył się 65-proc. zaufaniem.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (1)

  • na zakręcie historii(2018-12-16 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    Od upadku tzw komuny nie było tak olbrzymich kominów płacowych w całej Europie. To "komuna" powodowała, że imperialiści musieli dzielić się z pracownikami kosmicznymi dochodami bojąc się aby blok komunistyczny nie powiększył obszaru działania o ich państwo. Wraz z upadkiem komuny upadły wszelkie ograniczenia i obecnie pracownik wytwarzający dochód otrzymuje jedną milionową tego co kasuje burżuj ......

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie