Jak poinformowały w środę portugalskie media, zawarciu porozumienia o współpracy między wojskiem a cywilnymi służbami wywiadowczymi patronował minister obrony narodowej Portugalii Joao Gomes Cravinho. Stojący na czele resortu od października br. dyplomata w przeszłości był m.in. ambasadorem UE w Indiach i Brazylii.

Do zawarcia umowy o współpracy doszło we wtorek w siedzibie portugalskiego MON. Ze strony służb cywilnych (SIRP) porozumienie parafowała szefowa tej formacji Graca Mira Gomes, ze strony armii zaś szef sztabu generalnego admirał Antonio Silva Ribeiro.

"To pierwsze w historii takie porozumienie o współpracy (...), która ma być częsta, a nie tylko okazjonalna" - zauważa w środę dziennik "Diario de Noticias".

Według lizbońskiej gazety kooperacja między armią a służbami cywilnymi ma otworzyć "nowy etap" współpracy i polegać głównie na wsparciu i przygotowaniu portugalskich żołnierzy udających się na misje międzynarodowe. Aktualnie są oni obecni m.in. na Litwie, w Iraku, Afganistanie, Mali, Somalii oraz w Republice Środkowoafrykańskiej.

Na podstawie umowy portugalscy żołnierze mają dzielić się - jak to ujęto - "zebranymi w terenie" informacjami z przedstawicielami cywilnych służb wywiadowczych. Przewidziane jest też organizowanie przez SIRP szkoleń akademickich dla członków armii w Wojskowym Instytucie Uniwersyteckim (IUM) w Lizbonie.

W środę minister Cravinho wyjaśnił, że umowa "pozwoli stworzyć formalne kanały wymiany informacji oraz szkoleń" między armią i SIRP, a celem jest usprawnienie "zdolności operacyjnych" obu stron.

"Dodatkowo służby i armia utworzą w Portugalii pierwszą Akademię Komunikacji i Informacji NATO, która będzie działać zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez tę organizację" - ujawnił "Diario de Noticias".

Parafowane we wtorek porozumienie to kolejny przejaw zacieśniania współpracy między różnymi formacjami bezpieczeństwa Portugalii. W 2016 r. w kraju tym utworzono specjalną jednostkę antyterrorystyczną, w której skład wchodzą funkcjonariusze służb wywiadowczych, policji, a także Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic. Jednym z jej głównych zadań jest monitorowanie przyjętych przez Lizbonę uchodźców.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)