Winnicki powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że koalicja Ruchu Narodowego i Wolności, będzie startowała w wyborach do europarlamentu w maju 2019 roku z jednoznacznie eurosceptycznym przekazem. "Będzie jedna, eurosceptyczna lista do Parlamentu Europejskiego, lista licząca się, która jest cały czas otwarta" - dodał.

Korwin-Mikke oświadczył: "Mamy tylko jeden wspólny punkt (programowy), za to silny – +do diabła z Unią+ (Europejską). Narodowcy mają program na Polexit, my mamy program na rozwalenie Unii Europejskiej".

Winnicki zapowiedział, że przedstawiciele koalicji będą rozmawiali ze środowiskami patriotycznymi, niepodległościowym, narodowymi i wolnościowymi o utworzeniu jak najszerszego frontu przeciwko "dyktatowi Brukseli". "Unia Europejska i Bruksela nie może dyktować (nam), jak ma wyglądać życie, prawo, jak ma wyglądać sytuacja w Polsce" - ocenił prezes RN.

Na pytanie dziennikarzy o współpracę koalicji z innymi środowiskami, Korwin-Mikke wspomniał o pośle Marku Jakubiaku (niezrz., wcześniej Kukiz'15). "Jakubiak powiedział, że się cieszy, iż będę startował z Mazowsza z numerem jeden, to ja to miejsce odstąpię panu Jakubiakowi" - zadeklarował Korwin-Mikke.

"Jeśli tylko osoby, postacie, ruchy, środowiska, podpisujące się pod postulatem walki o suwerenność, przeciwko dyktatowi Brukseli, zechcą się dołączyć, to oczywiście – tak – jesteśmy otwarci, będziemy takie rozmowy prowadzili" - powiedział Winnicki. Jak dodał, celem koalicji jest jedna "jak najsilniejsza, eurosceptyczna, lista do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku".

Na uwagę dziennikarza, że z sondaży wynika, iż większość Polaków nie chce wyjścia Polski z UE, Korwin-Mikke odparł: "Większość na ogół nie ma racji".

Prezes RN zwrócił uwagę, że koalicja "nie likwiduje odrębności obu ugrupowań". "Jak najbardziej zachowujemy swoje struktury, swoją tożsamość, to jest współpraca ściśle wyborcza" - dodał.(PAP)

autor: Mieczysław Rudy