statystyki

Merkel kontra wściekły obywatel z Chemnitz

autor: Łukasz Grajewski19.11.2018, 07:15; Aktualizacja: 19.11.2018, 07:38
Angela Merkel tak długo zwlekała z przyjazdem do Chemnitz, bo chciała przeczekać falę najostrzejszych protestów.

Angela Merkel tak długo zwlekała z przyjazdem do Chemnitz, bo chciała przeczekać falę najostrzejszych protestów.źródło: PAP
autor zdjęcia: JENS SCHLUETER

Po morderstwie dokonanym przez migrantów Chemnitz stało się centrum sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez niemiecką kanclerz. W zeszły piątek szefowa rządu przyjechała skonfrontować się z mieszkańcami.

Centrum Chemnitz przypomina Warszawę. Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej w czasach NRD pokryto blokami i szerokimi alejami. Po zjednoczeniu kraju dołożono trochę nowoczesnej architektury. Miasto doczekało się też galerii handlowej. Na ten urbanistyczny chaos sceptycznie spogląda Karol Marks. Siedmiometrową głowę twórcy komunizmu postawiono w czasach, gdy miasto nazywało się jeszcze Karl-Marx-Stadt. W międzyczasie wizerunek niemieckiego filozofa utracił ideologiczne znaczenie. Mieszkańcy Chemnitz umawiają się „pod głową”, tak jak warszawiacy spotykają się koło Rotundy.

Nieopodal Marksa pod koniec sierpnia br. zginął 35-letni Daniel. O zabójstwo oskarżono dwóch młodych migrantów, Syryjczyka i Irakijczyka. Po morderstwie doszło do wielotysięcznych demonstracji organizowanych przez oddolną inicjatywę Pro-Chemnitz. Do protestów podłączyła się antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec oraz wiele mniejszych skrajnie prawicowych organizacji. Na ulicach miasta doszło do ataków na obcokrajowców.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie