statystyki

Merkel kontra wściekły obywatel z Chemnitz

autor: Łukasz Grajewski19.11.2018, 07:15; Aktualizacja: 19.11.2018, 07:38
Angela Merkel tak długo zwlekała z przyjazdem do Chemnitz, bo chciała przeczekać falę najostrzejszych protestów.

Angela Merkel tak długo zwlekała z przyjazdem do Chemnitz, bo chciała przeczekać falę najostrzejszych protestów.źródło: PAP
autor zdjęcia: JENS SCHLUETER

Po morderstwie dokonanym przez migrantów Chemnitz stało się centrum sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez niemiecką kanclerz. W zeszły piątek szefowa rządu przyjechała skonfrontować się z mieszkańcami.

Centrum Chemnitz przypomina Warszawę. Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej w czasach NRD pokryto blokami i szerokimi alejami. Po zjednoczeniu kraju dołożono trochę nowoczesnej architektury. Miasto doczekało się też galerii handlowej. Na ten urbanistyczny chaos sceptycznie spogląda Karol Marks. Siedmiometrową głowę twórcy komunizmu postawiono w czasach, gdy miasto nazywało się jeszcze Karl-Marx-Stadt. W międzyczasie wizerunek niemieckiego filozofa utracił ideologiczne znaczenie. Mieszkańcy Chemnitz umawiają się „pod głową”, tak jak warszawiacy spotykają się koło Rotundy.

Nieopodal Marksa pod koniec sierpnia br. zginął 35-letni Daniel. O zabójstwo oskarżono dwóch młodych migrantów, Syryjczyka i Irakijczyka. Po morderstwie doszło do wielotysięcznych demonstracji organizowanych przez oddolną inicjatywę Pro-Chemnitz. Do protestów podłączyła się antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec oraz wiele mniejszych skrajnie prawicowych organizacji. Na ulicach miasta doszło do ataków na obcokrajowców.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie