statystyki

Wojny robotów a bezpieczeństwo obywateli

autor: prof. Michał Kleiber19.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 19.11.2018, 08:05
Robot

Historia uczy, że asymetria technologiczna przeradza się w społeczną nierówność, mającą w ramach obecnej rewolucji przemysłowej kontekst globalny.źródło: ShutterStock

Nowe technologie zmieniają funkcjonowanie wszystkich obszarów życia. Nie wszyscy uświadamiamy sobie konsekwencje zachodzących zmian. Weźmy przykład sztucznej inteligencji (AI). Groźba sterowanych z jej pomocą autonomicznych broni jest przerażająca. Ale czyż znaczenia dla przygotowania i przebiegu konfliktu nie będą mieć w przyszłości także media społecznościowe, w których wykorzystywanie technik AI w połączeniu z osiągnięciami psychologii mogą zradykalizować poglądy milionów?

Weźmy robotykę. Przy wszystkich korzyściach z automatyzacji zastępowanie pracy ludzi przez urządzenia może doprowadzić do wzmożonego niezadowolenia grup społecznych niezdolnych do konkurowania z robotami. Historia uczy, że asymetria technologiczna przeradza się w społeczną nierówność, mającą w ramach obecnej rewolucji przemysłowej kontekst globalny. Nauka ma oczywiście niezastępowalny niczym potencjał poprawy losu ludzi na świecie, ale niestety potęguje także zagrożenia.

Obawę budzą nieprzewidywalne zmiany potencjałów militarnych i terrorystycznych w państwach. Potencjałów uśpionych, ale zdatnych do szybkiego użycia ze względu na możliwe kradzieże najnowszych rozwiązań z jednej strony, a tzw. dual use (wykorzystywanie badań cywilnych na użytek wojska) z drugiej. Nowe technologie mogą być wsparciem dla działań terrorystycznych podważających bezpieczeństwo państw i obywateli.

Obszary badawcze, o których mowa, to głównie teleinformatyka z mikroelektroniką, fizyka jądrowa, fotonika, robotyka, materiałoznawstwo z nanotechnologią, biotechnologia, inżynieria chemiczna, nowe metody produkcji – wszystkie rozumiane jako dziedziny łączące zespoły zintegrowanych z nimi dyscyplin badawczych. Dodajmy do tego wykorzystujący dane z cyberprzestrzeni rodzaj nowoczesnych nauk społecznych integrujący wiedzę na temat zachowania się w różnych sytuacjach osób i grup społecznych.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie