statystyki

Wojny robotów a bezpieczeństwo obywateli

autor: prof. Michał Kleiber19.11.2018, 08:00; Aktualizacja: 19.11.2018, 08:05
Robot

Historia uczy, że asymetria technologiczna przeradza się w społeczną nierówność, mającą w ramach obecnej rewolucji przemysłowej kontekst globalny.źródło: ShutterStock

Nowe technologie zmieniają funkcjonowanie wszystkich obszarów życia. Nie wszyscy uświadamiamy sobie konsekwencje zachodzących zmian. Weźmy przykład sztucznej inteligencji (AI). Groźba sterowanych z jej pomocą autonomicznych broni jest przerażająca. Ale czyż znaczenia dla przygotowania i przebiegu konfliktu nie będą mieć w przyszłości także media społecznościowe, w których wykorzystywanie technik AI w połączeniu z osiągnięciami psychologii mogą zradykalizować poglądy milionów?

Weźmy robotykę. Przy wszystkich korzyściach z automatyzacji zastępowanie pracy ludzi przez urządzenia może doprowadzić do wzmożonego niezadowolenia grup społecznych niezdolnych do konkurowania z robotami. Historia uczy, że asymetria technologiczna przeradza się w społeczną nierówność, mającą w ramach obecnej rewolucji przemysłowej kontekst globalny. Nauka ma oczywiście niezastępowalny niczym potencjał poprawy losu ludzi na świecie, ale niestety potęguje także zagrożenia.

Obawę budzą nieprzewidywalne zmiany potencjałów militarnych i terrorystycznych w państwach. Potencjałów uśpionych, ale zdatnych do szybkiego użycia ze względu na możliwe kradzieże najnowszych rozwiązań z jednej strony, a tzw. dual use (wykorzystywanie badań cywilnych na użytek wojska) z drugiej. Nowe technologie mogą być wsparciem dla działań terrorystycznych podważających bezpieczeństwo państw i obywateli.

Obszary badawcze, o których mowa, to głównie teleinformatyka z mikroelektroniką, fizyka jądrowa, fotonika, robotyka, materiałoznawstwo z nanotechnologią, biotechnologia, inżynieria chemiczna, nowe metody produkcji – wszystkie rozumiane jako dziedziny łączące zespoły zintegrowanych z nimi dyscyplin badawczych. Dodajmy do tego wykorzystujący dane z cyberprzestrzeni rodzaj nowoczesnych nauk społecznych integrujący wiedzę na temat zachowania się w różnych sytuacjach osób i grup społecznych.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie