Specjalne wydanie "Piosenki" jest związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stuleciem powstania ZAIKS-u.

"To niezwykle istotna pozycja, ponieważ półki z książkami o muzyce rozrywkowej w naszych polskich bibliotekach są wciąż bardzo krótkie. Myślę, że to wydawnictwo +Sto lat Piosenko!+ ma szansę tę półkę poszerzyć. Książka jest także podsumowaniem projektu +Nuty dla Ojczyzny 2.0+, który realizowaliśmy w muzeum od pierwszych dni października. Z koncertami wystąpili u nas: Hańba! i O.S.T.R., odbył się panel dyskusyjny poświęcony protest songom, były też warsztaty muzyczno-teatralne i projekcja filmu pt. +Bard+ o Jacku Kaczmarskim" - wylicza Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Książka ma ponad czterysta stron, została podzielone na siedem rozdziałów, a wśród autorów są m.in. Teresa Drozda, prof. Izolda Kiec, Lidia Kopania - Przebindowska, Krzysztof Gajda i Jan Poprawa. Rocznik trafi do bibliotek i instytucji kultury w całym kraju. Bezpłatny egzemplarz można także otrzymać w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu (Amfiteatr) lub pobrać ze strony muzeum.

Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu założono w 2007 roku. Placówka prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu, katalogowaniu, konserwowaniu i udostępnianiu zbiorów dotyczących polskiej piosenki. Muzeum Polskiej Piosenki jest jedyną instytucją w Polsce, której głównym celem jest utworzenie centrum informacji na temat polskiej piosenki, a także ochrona jej dorobku. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik