statystyki

Zjednoczona Prawica z większością w parlamencie - wynika z powyborczej analizy

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak07.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 07.11.2018, 07:59
Symulacja jest o tyle ciekawa, że pokazuje rozkład głosów w skali kraju i aktualny stan gry.

Symulacja jest o tyle ciekawa, że pokazuje rozkład głosów w skali kraju i aktualny stan gry.źródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

DGP dotarł do wewnętrznych analiz przekładających wyniki wyborów w sejmikach na parlamentarne. Wskazują, że za rok partia może powalczyć o samodzielną większość rządową.

Zjednoczona Prawica ma szanse na bezwzględną większość w wyborach do Sejmu i zdobycie 236 mandatów – wynika z symulacji. Drugie w kolejności ugrupowanie Koalicja Obywatelska może liczyć na 177 mandatów. Do Sejmu weszłyby jeszcze Kukiz’15 z 23 mandatami i PSL – z identyczną liczbą posłów.

Jak analitycy PiS doszli do takich wniosków? Przeliczyli głosy oddane na poszczególne ugrupowania w sejmikach na 41 okręgów wyborczych do Sejmu. Założyli jednak, że głosy oddane na Bezpartyjnych Samorządowców nie będą miały znaczenia, więc rozłożą się równo między pozostałe ugrupowania. Przyjęto także, że PSL osiągnie wynik o połowę słabszy niż w wyborach do sejmików. Taką prawidłowość widać w wynikach wyborów, a ta relacja bywa nawet niższa niż 50 proc.

Kolejne założenie: frekwencja w wyborach do Sejmu będzie wyższa i wyniesie aż 56 proc., więc głosy zdobyte przez SLD nie wystarczą, by przekroczyć 5-proc. próg poparcia.

Oczywiście w symulacji zostały uwzględnione tylko ugrupowania, które wzięły udział w wyborach do sejmików. Nie wiadomo także, jakie efekty będą miały toczone obecnie rozmowy i działania po lewej stronie sceny politycznej, które są kolejnym podejściem do prób jednoczenia lewicy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (12)

 • prawnik(2018-11-07 08:22) Zgłoś naruszenie 315

  Urocze, ale mało wiarygodne. Przedwyborcze analizy nie dawały KO szans na zbliżenie się do PiS, nie dawały PSL szans na przekroczenie 10%, dawały PiS szanse na zdobycie 5-6 prezydentów miast wojewódzkich. A frekwencja miała być zbliżona do poprzedniej. Z tych prognoz nie sprawdziło się ściśle NIC. Tylko poczciwy, wyzywany od "lewaków" Kantar sporządził na zlecenie TVN sondaż zbliżony do wyniku wyborów (jedyny błąd: lekko niedoszacowane PSL). Nad innymi nawet się znęcać nie chcę. CO jest największą wadą tejże analizy? - to, że z wyników bitw minionych próbują prognozować wyniki bitw przyszłych. To coś jak wróżkarstwo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Totalna alienacja(2018-11-07 10:58) Zgłoś naruszenie 172

  ... i odlot pisu w przestworza.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • duduś(2018-11-07 13:11) Zgłoś naruszenie 102

  Czy DGP to organ PIS-u. W mojej ocenie od XI/2015 nastąpiła wyraźna zmiana w treści artykułów na korzyść rządzących. Słowo obiektywizm zaczyna być archaizmem. Ja wyłącznie pytam.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • martek(2018-11-07 13:52) Zgłoś naruszenie 91

  Nie przepadam za lewicą, ale teraz akurat SLD czy SLD-Razem spokojnie przekroczą próg wyborczy. Więc te wszystkie wyliczenia są funta kłaków warte. Dodatkowo ludzie co głosowali na Bezpartyjnych zostaną w domu bądź zagłosują na KO.

  Odpowiedz
 • T1000(2018-11-07 16:55) Zgłoś naruszenie 43

  Obrzydliwa jest służalczość DGP wobec tego reżimu. Czy to z powodu reklam spółek Skarbu Państwa? To już nie jest dziennikarstwo, ale pseudodziennikarstwo. Polacy nie potrzebują propagandy, więc możecie zamknąć interes, jeżeli bez lizania tej władzy nie jesteście w stanie funkcjonować.

  Odpowiedz
 • Valdemort(2018-11-07 17:04) Zgłoś naruszenie 40

  oj prezesuniu - marzyć może każdy, ale wylot już blisko

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • MAFIA(2018-11-08 09:25) Zgłoś naruszenie 10

  tymczasem Patryk Jaki idzie już łeb w łeb z Trzaskowskim. A jeden sondaż daje mu nawet - minimalną na razie - przewagę.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-11-08 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  ........a ja odnoszę nieodparte wrażenie ,ze przegrana PiS w temacie Prezydenta/ów to mimowolny rykoszet za zdradę własnego elektoratu wyborczego przez PiS. : dlaczego? otóż na dzieci Kulczyków jest , na dziadki pana Włodka z pod budki z piwem też . Wszyscy Oni to stali wyborcy PO lub Ich dzieci. Natomiast właśnie wierni wyborcy PiSu sa wściekli na ślepe rozdawnictwo . Powiedzcie sami politycy ---Ci z każdej opcji –Sprawiedliwej też ! Jakimi BARBARZYŃCAMI trzeba być aby robotnikom mającym po 45 lat składkowych pracy , nie udzielić emerytur bez wzgledu na wiek. To Oni wypracowali te srodki. To Oni zostali zdradzeni. 

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie