statystyki

USA, UE i Japonia budują sojusz do reformy WTO

autor: Jakub Kapiszewski09.10.2018, 07:15; Aktualizacja: 09.10.2018, 07:40
Amerykańska krytyka WTO nie ogranicza się wyłącznie do słabości w radzeniu sobie z Chinami. Waszyngton od dawna narzekał również na to, jak długo w łonie organizacji rozwiązywane są spory handlowe.

Amerykańska krytyka WTO nie ogranicza się wyłącznie do słabości w radzeniu sobie z Chinami. Waszyngton od dawna narzekał również na to, jak długo w łonie organizacji rozwiązywane są spory handlowe.źródło: ShutterStock

Donald Trump nie jest osamotniony w walce przeciw handlowi międzynarodowemu. W sporze z Chinami wspierają go zarówno UE, jak i Japonia.

Dlatego dzisiaj w Pekinie przebywają z wizytą unijni dyplomaci, w tym stały przedstawiciel Unii Europejskiej przy WTO Marc Vanheukelen. Swoim odpowiednikom z Chin przedstawi propozycję reformy Światowej Organizacji Handlu. Łatwa do przełknięcia nie będzie, bo proponowane zmiany biorą na celownik właśnie Państwo Środka.

WTO znalazła się w samym oku cyklonu, bo – jak podsumował na początku br. główny negocjator ds. handlowych Robert Lighthizer – „przepisy Organizacji są niewystarczające do ograniczenia zaburzających rynek działań chińskiego rządu”. O jakie działania chodzi?

– Przede wszystkim przepisy WTO są nieprecyzyjne i przez to słabe w kontekście działalności przedsiębiorstw państwowych. Wynika to m.in. z tego, że ponad dwie dekady temu, gdy organizacja powstawała, nie odgrywały one takiej roli w handlu międzynarodowym. W związku z tym Chiny, gdzie na poziomie centralnym działa 51 tys. takich podmiotów, są w stanie stosować nieuczciwe praktyki handlowe bez znaczących konsekwencji – tłumaczy Marek Wąsiński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie