statystyki

USA, UE i Japonia budują sojusz do reformy WTO

autor: Jakub Kapiszewski09.10.2018, 07:15; Aktualizacja: 09.10.2018, 07:40
Amerykańska krytyka WTO nie ogranicza się wyłącznie do słabości w radzeniu sobie z Chinami. Waszyngton od dawna narzekał również na to, jak długo w łonie organizacji rozwiązywane są spory handlowe.

Amerykańska krytyka WTO nie ogranicza się wyłącznie do słabości w radzeniu sobie z Chinami. Waszyngton od dawna narzekał również na to, jak długo w łonie organizacji rozwiązywane są spory handlowe.źródło: ShutterStock

Donald Trump nie jest osamotniony w walce przeciw handlowi międzynarodowemu. W sporze z Chinami wspierają go zarówno UE, jak i Japonia.

Dlatego dzisiaj w Pekinie przebywają z wizytą unijni dyplomaci, w tym stały przedstawiciel Unii Europejskiej przy WTO Marc Vanheukelen. Swoim odpowiednikom z Chin przedstawi propozycję reformy Światowej Organizacji Handlu. Łatwa do przełknięcia nie będzie, bo proponowane zmiany biorą na celownik właśnie Państwo Środka.

WTO znalazła się w samym oku cyklonu, bo – jak podsumował na początku br. główny negocjator ds. handlowych Robert Lighthizer – „przepisy Organizacji są niewystarczające do ograniczenia zaburzających rynek działań chińskiego rządu”. O jakie działania chodzi?

– Przede wszystkim przepisy WTO są nieprecyzyjne i przez to słabe w kontekście działalności przedsiębiorstw państwowych. Wynika to m.in. z tego, że ponad dwie dekady temu, gdy organizacja powstawała, nie odgrywały one takiej roli w handlu międzynarodowym. W związku z tym Chiny, gdzie na poziomie centralnym działa 51 tys. takich podmiotów, są w stanie stosować nieuczciwe praktyki handlowe bez znaczących konsekwencji – tłumaczy Marek Wąsiński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie