Według informacji zamieszczonej na portalu internetowym rosyjskiego dziennika rozmowy w tej sprawie ewentualnie miałyby się toczyć tylko między Moskwą i Waszyngtonem, bez udziału Kijowa.

W ramach wymiany Rosja chce również by USA przekazały skazanego na 20 lat więzienia za przemyt narkotyków Konstantina Jaroszenkę, a także Marię Butinę, oskarżoną o szpiegostwo na rzecz Kremla.

"Głównym warunkiem powrotu Ołeha Sencowa na terytorium Ukrainy jest wydanie Rosji jej obywateli skazanych w USA: Wiktora Buta i Konstantina Jaroszenki, a także Marii Butiny, która jest aresztowana" - informuje "NG", powołując się na źródło zbliżone do rozmów o wymianie więźniów między Rosją a Ukrainą.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa poinformowała "NG", że "nic nie wie" o takich inicjatywach.

Prawnik Sencowa, Dmitrij Dindze, również powiedział, że nic nie wie "o takiej konfiguracji, ale uważa ją za roboczą". "Jeśli istnieje realna chęć (ze strony rosyjskich władz) do wymiany, jesteśmy gotowi omówić konkretne działania, jesteśmy gotowi odwołać się do zagranicznych dyplomatów, w których krajach przetrzymywani są rosyjscy obywatele. Musimy tylko zrozumieć, jak poważne są te rozmowy i zamiary Moskwy" - powiedział Dindze.

Sencow, pochodzący z zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny.

"Nowaja Gazieta" przypomina, że los całej czwórki był omawiany pod koniec sierpnia w rozmowie telefonicznej przez ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa i jego amerykańskiego odpowiednika Mike'a Pompeo.

Sekretarz stanu USA podniósł kwestię uwolnienia Sencowa, a Ławrow mówił o bezprawnym przetrzymywaniu biznesmena Buta i pilota Jaroszenki w amerykańskich więzieniach, a także o "prześladowaniu pod wymyślonym pretekstem" rosyjskiej obywatelki Butiny.

3 września rzeczniczka praw człowieka Rosji Tatiana Moskalkowa zwróciła się do prezydenta USA Donalda Trumpa z prośbą o ułaskawienie Buta i Jaroszenki.

Obrońca praw człowieka Mychajło Czapłyha, który przez długi czas pracował w biurze ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich, uważa, że wymiana trojga Rosjan na Sencowa jest "teoretycznie możliwa". "To prawdopodobny scenariusz. Podobny precedens, kiedy Kijów nie był stroną negocjacji, był w 2017 roku między Rosją a Turcją. Następnie Moskwa wydała Ankarze krymsko-tatarskich działaczy (Achtema) Czyjgoza i (Ilmiego) Umerowa, a Ankara uwolniła dwóch Rosjan oskarżonych o szpiegostwo" - przypomniał Czapłyga. Obaj działacze krymsko-tatarscy wrócili później na Ukrainę.