statystyki

Jeszcze sto lat temu Ameryka… nie utrzymywała stosunków z Polską. Oto historia 13 trudnych wizyt

autor: Tadeusz Płużański28.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 28.09.2018, 08:06
Do czasów Donalda Trumpa amerykańscy prezydenci odwiedzili Polskę zaledwie 13 razy.

Do czasów Donalda Trumpa amerykańscy prezydenci odwiedzili Polskę zaledwie 13 razy.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MICHAEL REYNOLDS

Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, aby w naszym kraju powstała stała amerykańska baza wojskowa, rozgrzała serca sympatyków dobrej zmiany. A tym, którzy kpią z dyplomatycznych wysiłków obozu polskiego prezydenta, warto przypomnieć, że jeszcze sto lat temu Ameryka… nie utrzymywała stosunków z Polską i Europą, prowadząc politykę izolacjonizmu. Do czasów Donalda Trumpa amerykańscy prezydenci odwiedzili Polskę zaledwie 13 razy.

8 stycznia 1918 r. Thomas Woodrow W ilson wygłosił orędzie do amerykańskiego Kongresu. 28. prezydent USA przedstawił program pokojowy, zawarty w 14 punktach. Do Polski odnosił się punkt 13: „Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową”. Wilson w Polsce nigdy nie był. Jego plan, tyleż piękny, co teoretyczny, nie skutkował żadną konkretną pomocą dla Polaków – również w czasie zagrożenia świeżo odzyskanej polskiej niepodległości, czyli wojny z bolszewikami w 1920 r.

Znienawidzony Pałac Kultury

Tak naprawdę amerykański izolacjonizm względem naszej części świata przełamany został dopiero w momencie trudnym dla USA – ataku Japonii na bazę wojskową w Pearl Harbor 7 grudnia 1941 r. Wówczas Amerykanie zdecydowali się włączyć do II wojny światowej po stronie antyniemieckiej. Zanim do Polski zaczęli przyjeżdżać urzędujący prezydenci USA, odwiedzili nas ci, którzy na Kapitolu mieli zasiąść w przyszłości. I tak we wrześniu 1945 r. na zaproszenie towarzysza Bolesława Bieruta do Warszawy przyjechał Dwight D. Eisenhower, zwycięzca II wojny światowej, wówczas wojskowy gubernator strefy okupacyjnej USA w Niemczech.

Po pobycie w Polsce powiedział: „Widziałem zniszczony Berlin, widziałem zniszczony Hamburg, widziałem wiele zniszczonych miast w Europie, ale tak zniszczonego miasta jak Warszawa nigdy nie widziałem”. Prezydentem Stanów Zjednoczonych Eisenhower został w 1953 r. John Fitzgerald Kennedy przed objęciem prezydentury był w Polsce dwa razy. Jego pierwsza wizyta miała miejsce w lipcu 1939 r. Przyjechał jako attaché na polecenie swojego ojca – ambasadora USA w Wielkiej Brytanii. JFK poznawał nastroje wśród społeczeństwa i polskich polityków. „Wyjeżdżam stąd pokrzepiony i wzmocniony i będę mówił wszędzie tam, gdzie będzie mi dane, iż wobec tak poważnego zagrożenia [wojną] społeczeństwo polskie spogląda w przyszłość z niezachwianą wiarą w słuszność swojej sprawy, patrzy z optymizmem, ale i z przekonaniem, że jeżeli do konfrontacji dojdzie, to jej wynik nie może być inny jak zwycięstwo” – pisał w liście do Josepha P. Kennedy’ego seniora.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2018-09-28 09:18) Zgłoś naruszenie 31

    Bo tak naprawdę, ta baza jest nam potrzebna jak psu buty. Ogromny wydatek, a dodatkowo utrudni naszą sytuację geopolityczną........

    Odpowiedz
  • Arek(2018-09-28 22:31) Zgłoś naruszenie 12

    Dla co niektórych byłoby pewnie lepiej gdyby to tow. Putin wybudowałby nam baze.Byłaby calkowie za darmo i na min. 100 lat. Super oferta ,tylko brać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie