statystyki

Wszystko albo nic. Gorąca jesień Theresy May

autor: Jakub Kapiszewski27.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:03
Wywołanie wrażenia siły szefowej rządu jest ważne, jeśli premier chce zaprowadzić porządek w szeregach własnej partii.

Wywołanie wrażenia siły szefowej rządu jest ważne, jeśli premier chce zaprowadzić porządek w szeregach własnej partii.źródło: ShutterStock

Koniec roku upłynie szefowej rządu torysów na walce o polityczne przetrwanie. Pierwsza okazja do zdobycia politycznych punktów nadarzy się już w niedzielę, kiedy w Birmingham rozpocznie się coroczny zjazd Partii Konserwatywnej, do której należy Theresa May.

Kluczowe będzie zwłaszcza przemówienie, które wygłosi ostatniego dnia konferencji, czyli w środę. Ma ono jeden cel: pokazać, że lokatorka posiadłości przy Downing Street ma wszystko pod kontrolą.

Tym razem mowa musi wypaść perfekcyjnie, bo wszyscy pamiętają klapę, jaką było ubiegłoroczne wystąpienie. May nie tylko chrypiała i co chwila traciła głos, ale też ze znajdującego się za mównicą napisu „Budując kraj, który działa dla wszystkich” w trakcie przemówienia zaczęły spadać literki. Dlatego organizatorzy dmuchają na zimne: w tym roku napisy na scenie będę wyświetlane z projektora.

Wywołanie wrażenia siły szefowej rządu jest ważne, jeśli premier chce zaprowadzić porządek w szeregach własnej partii. Najbardziej twardogłowi zwolennicy brexitu prowadzą wobec May otwartą rebelię, która grozi nawet rozłamem w partii. Buntownicy uważają, że przedstawiony kilka miesięcy temu przez rząd pomysł na brexit (tzw. plan z Chequers) jest równoznaczny ze zdradą stanu. I też będą mieli głos na konferencji; zaplanowane wystąpienie ma m.in. Boris Johnson, były już szef dyplomacji (odszedł przed wakacjami w geście protestu przed planem z Chequers).


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie