statystyki

Wszystko albo nic. Gorąca jesień Theresy May

autor: Jakub Kapiszewski27.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:03
Wywołanie wrażenia siły szefowej rządu jest ważne, jeśli premier chce zaprowadzić porządek w szeregach własnej partii.

Wywołanie wrażenia siły szefowej rządu jest ważne, jeśli premier chce zaprowadzić porządek w szeregach własnej partii.źródło: ShutterStock

Koniec roku upłynie szefowej rządu torysów na walce o polityczne przetrwanie. Pierwsza okazja do zdobycia politycznych punktów nadarzy się już w niedzielę, kiedy w Birmingham rozpocznie się coroczny zjazd Partii Konserwatywnej, do której należy Theresa May.

Kluczowe będzie zwłaszcza przemówienie, które wygłosi ostatniego dnia konferencji, czyli w środę. Ma ono jeden cel: pokazać, że lokatorka posiadłości przy Downing Street ma wszystko pod kontrolą.

Tym razem mowa musi wypaść perfekcyjnie, bo wszyscy pamiętają klapę, jaką było ubiegłoroczne wystąpienie. May nie tylko chrypiała i co chwila traciła głos, ale też ze znajdującego się za mównicą napisu „Budując kraj, który działa dla wszystkich” w trakcie przemówienia zaczęły spadać literki. Dlatego organizatorzy dmuchają na zimne: w tym roku napisy na scenie będę wyświetlane z projektora.

Wywołanie wrażenia siły szefowej rządu jest ważne, jeśli premier chce zaprowadzić porządek w szeregach własnej partii. Najbardziej twardogłowi zwolennicy brexitu prowadzą wobec May otwartą rebelię, która grozi nawet rozłamem w partii. Buntownicy uważają, że przedstawiony kilka miesięcy temu przez rząd pomysł na brexit (tzw. plan z Chequers) jest równoznaczny ze zdradą stanu. I też będą mieli głos na konferencji; zaplanowane wystąpienie ma m.in. Boris Johnson, były już szef dyplomacji (odszedł przed wakacjami w geście protestu przed planem z Chequers).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie