statystyki

Orbán w Moskwie, czyli korekta polityki wobec Rosji

autor: Marek Budzisz24.09.2018, 07:19; Aktualizacja: 24.09.2018, 07:35
Liderzy obydwu państw spotykają się regularnie.

Liderzy obydwu państw spotykają się regularnie.źródło: ShutterStock

Wspólna konferencja prasowa po ostatniej wizycie Viktora Orbána z Władimirem Putinem została zdominowana przez komentarze na temat zestrzelonego rosyjskiego samolotu zwiadu radioelektronicznego w Syrii. Szkoda, bo być może opinia publiczna dostrzegłaby nowe tony, jakie pojawiły się w relacjach węgiersko-rosyjskich. Nie ma mowy o trzęsieniu ziemi. Trzeba raczej mówić o pewnym przesunięciu akcentów, które może zwiastować rewizję linii politycznej Budapesztu względem Moskwy.

Liderzy obydwu państw spotykają się regularnie. W ubiegłym roku znany z zamiłowania do judo przywódca Rosji odwiedził Budapeszt przy okazji mistrzostw świata w tej dyscyplinie. W tym roku, w związku z mundialem, rewizytę składał kochający piłkę Orbán. Gdyby uwzględnić obecność silnej węgierskiej delegacji na majowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, to trzeba się zgodzić z tezą Władimira Putina, że częstotliwość spotkań dowodzi, iż współpraca jest owocna. Putin w trakcie konferencji prasowej powiedział nawet, że Węgry są jednym z najważniejszych europejskich partnerów Rosji, szczególnie w kwestiach gospodarczych. Także i teraz ekonomia zdominowała rozmowy.

Budapeszt zabiegał i uzyskał przedłużenie umów z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego po 2019 r. Warto jednak zwrócić uwagę, że na wspólnej konferencji nie mówiło się o nowej wieloletniej umowie, a jedynie o dostawach w 2020 r. Niewątpliwie Budapeszt chce wiązać ewentualne przedłużenie porozumienia z rozstrzygnięciem dotyczącym europejskiej nitki Tureckiego Potoku. Gazociąg ten ma dotrzeć do czarnomorskiego wybrzeża Turcji w 2019 r. i Węgrzy już rozpoczęli zabiegi, aby prócz Bułgarii i Serbii przebiegał on przez Węgry i łączył się z gazowym systemem Słowacji.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie