statystyki

Rysowanie wyborów w sułtanatach, czyli się załatwia dobry wynik Jednej Rosji

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz20.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 20.09.2018, 08:06
Na czym polega adminresurs podczas kampanii?

Na czym polega adminresurs podczas kampanii?źródło: ShutterStock

Stanisław Andriejczuk, który bada procesy elekcyjne, opowiada DGP, jak się załatwia dobry wynik Jednej Rosji i skąd bierze ona pieniądze na kampanię.

Stanisław Andriejczuk

Stanisław Andriejczuk

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sfałszowana druga tura wyborów gubernatora Kraju Nadmorskiego, która miała miejsce w niedzielę, dzisiaj zostanie najpewniej unieważniona. Fałszerstwa były zbyt bezczelne?

Ta historia stała się tematem o znaczeniu federalnym. Cały kraj o niej dyskutuje. To, co się wydarzyło, było tak oczywiste, że nawet zwolennicy władz uznali, że tak nie wolno, a na ulice Władywostoku zaczęli wychodzić ludzie. Władza musiała zareagować. Już szybki wzrost popularności kandydata komunistów, który startował w kontrze do przedstawiciela Jednej Rosji, był potwierdzeniem niezadowolenia w regionie.

Skąd ten bunt? To efekt podwyższenia wieku emerytalnego czy coś więcej?

Minęła fala hurrapatriotyzmu z czasu po aneksji Krymu. Starczyło jej na dwa lata. Już podczas wyborów prezydenckich w marcu 2018 r. się o nim tak dużo nie mówiło. Gdy pierwszego dnia piłkarskich mistrzostw świata rząd ogłosił reformę emerytalną, wywołał falę sprzeciwu. Pojawił się popyt na nowe twarze, na zmianę. W efekcie ludzie głosowali w proteście nawet na nieznanych sobie kandydatów. Jestem zawodowym analitykiem politycznym. 30 lat mieszkałem w Kraju Ałtajskim, a nigdy wcześniej nie słyszałem o kandydacie, który dostał tam 16 proc., choć nie prowadził nawet kampanii wyborczej. Jeśli to niezadowolenie nie znajdzie ujścia, może doprowadzić do wybuchu. Wiele zależy od systemowej i antysystemowej opozycji.

W niedzielę gubernatorów wybiorą mieszkańcy Chakasji, Kraju Chabarowskiego i obw. włodzimierskiego. Historia z Władywostoku będzie miała wpływ na ich przebieg?

Teoretycznie nie powinno dojść do tak otwartego sfałszowania rezultatów. Jeśli szykują się fałszerstwa, to nie będą tak oczywiste.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie