statystyki

Rysowanie wyborów w sułtanatach, czyli się załatwia dobry wynik Jednej Rosji

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz20.09.2018, 07:20; Aktualizacja: 20.09.2018, 08:06
Na czym polega adminresurs podczas kampanii?

Na czym polega adminresurs podczas kampanii?źródło: ShutterStock

Stanisław Andriejczuk, który bada procesy elekcyjne, opowiada DGP, jak się załatwia dobry wynik Jednej Rosji i skąd bierze ona pieniądze na kampanię.

Stanisław Andriejczuk

Stanisław Andriejczuk

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sfałszowana druga tura wyborów gubernatora Kraju Nadmorskiego, która miała miejsce w niedzielę, dzisiaj zostanie najpewniej unieważniona. Fałszerstwa były zbyt bezczelne?

Ta historia stała się tematem o znaczeniu federalnym. Cały kraj o niej dyskutuje. To, co się wydarzyło, było tak oczywiste, że nawet zwolennicy władz uznali, że tak nie wolno, a na ulice Władywostoku zaczęli wychodzić ludzie. Władza musiała zareagować. Już szybki wzrost popularności kandydata komunistów, który startował w kontrze do przedstawiciela Jednej Rosji, był potwierdzeniem niezadowolenia w regionie.

Skąd ten bunt? To efekt podwyższenia wieku emerytalnego czy coś więcej?

Minęła fala hurrapatriotyzmu z czasu po aneksji Krymu. Starczyło jej na dwa lata. Już podczas wyborów prezydenckich w marcu 2018 r. się o nim tak dużo nie mówiło. Gdy pierwszego dnia piłkarskich mistrzostw świata rząd ogłosił reformę emerytalną, wywołał falę sprzeciwu. Pojawił się popyt na nowe twarze, na zmianę. W efekcie ludzie głosowali w proteście nawet na nieznanych sobie kandydatów. Jestem zawodowym analitykiem politycznym. 30 lat mieszkałem w Kraju Ałtajskim, a nigdy wcześniej nie słyszałem o kandydacie, który dostał tam 16 proc., choć nie prowadził nawet kampanii wyborczej. Jeśli to niezadowolenie nie znajdzie ujścia, może doprowadzić do wybuchu. Wiele zależy od systemowej i antysystemowej opozycji.

W niedzielę gubernatorów wybiorą mieszkańcy Chakasji, Kraju Chabarowskiego i obw. włodzimierskiego. Historia z Władywostoku będzie miała wpływ na ich przebieg?

Teoretycznie nie powinno dojść do tak otwartego sfałszowania rezultatów. Jeśli szykują się fałszerstwa, to nie będą tak oczywiste.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie