statystyki

Wystrzelono kolejne salwy w wojnie handlowej: USA nałożyły nowe cła na towary z Chin

autor: Łukasz Wilkowicz19.09.2018, 07:36; Aktualizacja: 19.09.2018, 07:44
Poprzednimi decyzjami w sprawie amerykańsko-chińskich ceł inwestorzy na rynkach finansowych zdawali się przejmować.

Poprzednimi decyzjami w sprawie amerykańsko-chińskich ceł inwestorzy na rynkach finansowych zdawali się przejmować.źródło: ShutterStock

Amerykanie nałożyli nowe cła na towary z Chin. Pekin potrzebował na odpowiedź jednego dnia.

W poniedziałek wieczorem, już po zamknięciu giełd, prezydent Donald Trump ogłosił nową rundę ceł na towary sprowadzane do Stanów Zjednoczonych z Chin. Tym razem mają one objąć import o wartości 200 mld dol. w skali roku. Początkowo (od najbliższego poniedziałku) cła będą wynosić 10 proc. Pod koniec roku mają wzrosnąć do 25 proc.

Amerykański prezydent zadeklarował równocześnie, że jeśli Chiny odpowiedzą w podobny sposób – jak to robiły w poprzednich miesiącach – to zdecyduje się na jeszcze jeden pakiet ceł. Objęłyby one import o wartości 267 mld dol. W ten sposób nałożono by cła na całość przywozu towarów z Chin do USA.

Ta deklaracja nie odstraszyła Chińczyków. Natychmiast pojawiły się komentarze, że Państwo Środka nie ma innego wyjścia niż odpowiedzieć w podobny sposób. I we wtorek Pekin zadeklarował, że jak tylko cła Trumpa zaczną obowiązywać, Chiny wprowadzą własne – na amerykańskie towary o wartości do 60 mld dol. Stawka ma wynosić maksymalnie 10 proc.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie