Li ocenił, że relacje chińsko-wenezuelskie rozwijają się dobrze, i zapewnił, że Chiny popierają wysiłki Maduro na rzecz rozwoju gospodarczego i poprawy sytuacji finansowej mieszkańców jego kraju.

"Chiny są skłonne pomóc Wenezueli, jak tylko potrafią" - powiedział Li, cytowany w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej chińskiego rządu i przedrukowanym przez państwowe chińskie media.

Premier ChRL oświadczył również, że Chiny są zainteresowane dalszym rozwojem więzów biznesowych i handlowych pomiędzy oboma krajami i mają nadzieję, że Wenezuela zapewni temu "większe wsparcie polityczne i gwarancje prawne".

Maduro spotkał się w piątek osobno z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem, któremu – jak podały chińskie media – podziękował za długoterminowe zrozumienie i wsparcie.

Xi ocenił w rozmowie z wenezuelskim przywódcą, że oba kraje powinny promować dwustronnie korzystną współpracę, by podnieść stosunki na nowy poziom, a także konsolidować wzajemne zaufanie polityczne – podała chińska telewizja państwowa.

W relacjach ze spotkań Maduro z Xi i Li nie pojawiły się natomiast żadne wzmianki na temat nowej rundy pożyczek czy pomocy finansowej od Chin dla Wenezueli. Minister gospodarki i finansów Wenezueli Simon Zerpa informował w czwartek, że Chiny zgodziły się udzielić jego krajowi pożyczki w wysokości 5 mld dolarów, która będzie mogła zostać spłacona w ropie naftowej.

Bogata w złoża tego surowca Wenezuela znajduje się obecnie na krawędzi całkowitej zapaści finansowej. Hiperinflacja wywołała już poważny kryzys humanitarny i zmusiła w ostatnich latach miliony Wenezuelczyków do ucieczki z kraju. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego inflacja w Wenezueli może na koniec roku osiągnąć nawet milion procent.

Według danych Reutera Chiny przekazały Wenezueli w ostatniej dekadzie ponad 50 mld dolarów w formie pożyczek za ropę. Pomogło to ChRL zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie wzmocnić antyamerykańskiego sojusznika w Ameryce Południowej – pisze brytyjska agencja.

Przypływ funduszy został jednak wstrzymany trzy lata temu, gdy władze w Caracas poprosiły o zmianę warunków płatności w związku ze spadkiem cen ropy i zmniejszeniem wydobycia, które wpędziły gospodarkę Wenezueli w hiperinflację.

W lipcu wenezuelskie ministerstwo finansów oświadczyło, że kraj otrzyma od Chińskiego Banku Rozwoju 250 mln dolarów na zwiększenie wydobycia ropy, ale żadnych dodatkowych szczegółów nie podano. Wcześniej Wenezuela przyjęła od Chin propozycję pożyczki w wysokości 5 mld dolarów dla sektora naftowego, ale jak dotąd nie przekazano całej tej sumy – poinformował Reuters.