statystyki

Policja demontuje system zamówień publicznych [OPINIA]

autor: Maciej Miłosz28.08.2018, 07:27; Aktualizacja: 28.08.2018, 08:05
Maciej Miłosz

Maciej Miłoszźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat. prasowe

Kupując z wolnej ręki dwa śmigłowce z Mielca, policja faktycznie rozbroiła system zamówień publicznych w Polsce. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) właśnie orzekła, że mundurowi nie złamali prawa. Teraz sprawa może trafić do sądu.

Wyrok wydany 10 sierpnia przez Izbę dotyczy sprawy zakupu dwóch śmigłowców Black Hawk S 70-i produkowanych przez Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, których właścicielem jest największy koncern zbrojeniowy świata – amerykański Lockheed Martin. Zaproszenie do negocjacji policja przesłała PZL Mielec 10 kwietnia. Nie zaprosiła żadnego innego producenta. Trzy dni później o postępowaniu zawiadomiła prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Uzasadnienie wyboru trybu dostało klauzulę „poufne”. Podstawą prawną był art. 67 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy – Prawo zamówień publicznych: „Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli przyczyny są techniczne o obiektywnym charakterze”. 

Jeszcze zanim policja powiadomiła UZP, jeden z konkurentów PZL Mielec, Airbus wysłał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji propozycję złożenia własnej oferty. Miesiąc później ją ponowił. Na oba pisma nie było odzewu ze strony policji.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • ghandi(2018-08-28 09:33) Zgłoś naruszenie 32

    należy zdegradować gen,. Dudę do stopnia szeregowca, skoro swoją wiedzę nabytą w wojsku przekazuje obcym podmiotom. Składał gen. Duda przysięgę Polsce czy Airbusowi.? Jeśli sprawa dojdzie do sądu, to pewnie gen. Duda podzieli się (lub już się podzielił) wiedzą z Aibusem np. odpłatnie w formie ekspertyzy (niekoniecznie pisanej pod nazwiskiem). I za to właśnie należy się degradacja, bo to po prostu zdrada. Za przykładem gen. Dudy pójść mogą emerytowani szyfranci, dzieląc się wiedzą z obcymi podmiotami, obsługi radarów , zdradzając położenie stanowisk zapasowych itd. Dodatkowo gen. Duda nie wył, jak były kupowane z wolnej ręki Leopardy (i b. słusznie, że4 zostały kupione) - teraz wyje, jak jest kupowane z wolnej ręki cokolwiek innego niż Airbusy. Dodatkowo, kto ustalał parametry w przetargu na Caracele, preferujące Airbusa ? i kto prowadził ten przetarg zakończony sukcesem Airbusa - a czasem nie gen. Duda ? a jakże -ale to z pewnością zupełny przypadek

    Odpowiedz
  • Jednym słowem(2018-08-28 20:45) Zgłoś naruszenie 20

    .... burdel.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie