statystyki

John McCain. Człowiek etosu w epoce postpolityki

autor: Radosław Korzycki27.08.2018, 07:24; Aktualizacja: 27.08.2018, 07:39
Senator John McCain

Senator John McCainźródło: ShutterStock

Zmarł bohater narodowy Ameryki. Syn i wnuk admirałów. Komandor marynarki i pilot podczas wojny w Wietnamie, przez pięć lat więziony i torturowany przez komunistów. Po zakończeniu kariery wojskowej kongresmen, senator i dwukrotny kandydat republikanów na prezydenta.

Co do jego heroicznego statusu prawie nikt nie ma w USA wątpliwości. Jako 31. człowiek w historii kraju zostanie pożegnany ze wszystkimi honorami w ramach pogrzebu państwowego. Hołd złożyli mu wszyscy byli prezydenci. Donald Trump ograniczył się do przekazania kondolencji rodzinie.

O ile na świecie McCain dał się poznać jako specjalista od polityki zagranicznej i republikański „jastrząb”, w Ameryce zostanie zapamiętany jak człowiek, który podjął próbę uporządkowania systemu finansowania kampanii wyborczych. Niestety nieskuteczną. Firmowana przez niego ustawa ograniczająca dostęp polityków do miękkich pieniędzy (soft money), czyli pośredniego wspierania ich przez stowarzyszenia i grupy lobbingowe – w nieco bardziej liberalnej wersji została zakwestionowana przez Sąd Najwyższy.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie