statystyki

Zachód stracił zaufanie do austriackich służb

autor: Michał Potocki20.08.2018, 07:20; Aktualizacja: 20.08.2018, 07:26
Taniec Putina i szefowej austriackiego MSZ

Taniec Putina i szefowej austriackiego MSZźródło: PAP
autor zdjęcia: ROLAND SCHLAGER POOL

Sąd niebawem oceni, czy wkroczenie policji do biur kontrwywiadu było zgodne z prawem

Sobotnia wizyta prezydenta Władimira Putina na ślubie austriackiej szefowej dyplomacji Karin Kneissl wywołała poruszenie w kręgach apelujących o wstrzemięźliwość w ocieplaniu relacji z Rosją. Ale już działania rządu w Wiedniu wymierzone we własny kontrwywiad wzbudziły na tyle duże zaniepokojenie, że natowskie służby ograniczyły współpracę z Austriakami. Tak przynajmniej twierdzi piątkowy „Washington Post”.

Chodzi o akcję przeprowadzoną przez policję w lutym tego roku. Funkcjonariusze z grupy zajmującej się… walką z przestępczością uliczną, czyli głównie łowieniem dilerów narkotyków, weszli do biur Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji i Walki z Terroryzmem (BVD). Przejęto kilkaset płyt CD i liczne dokumenty papierowe, także dotyczące aktualnie prowadzonych postępowań. MSW zaprzeczało, by miały to być akta dotyczące antykonstytucyjnej działalności skrajnej prawicy, w tym ludzi z kręgów FPÖ, bo i taka wersja się pojawiła. W ciągu najbliższych dni o legalności akcji wypowie się sąd, a po wakacjach oceni ją parlamentarna komisja. Działania MSW ostro skrytykował prezydent Alexander Van der Bellen.

Sprawa wywołała nad Dunajem prawdziwą burzę. Podczas rozmów koalicyjnych po wyborach z 2017 r. skrajnie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) naciskała, by w rządzie Sebastiana Kurza otrzymać teki ministrów resortów siłowych. I tak się stało: FPÖ, którą z kremlowską Jedną Rosją łączy formalna umowa o współpracy, przejęła resorty obrony i spraw wewnętrznych. Opozycja obawia się więc, że dokumenty BVD mogły trafić w niepowołane ręce. Obawy te podzielają wywiady państw członkowskich NATO. Chociaż Austria nie należy do Sojuszu, ściśle kooperuje z jego członkami.


Pozostało jeszcze 30% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie