statystyki

Zachód stracił zaufanie do austriackich służb

autor: Michał Potocki20.08.2018, 07:20; Aktualizacja: 20.08.2018, 07:26
Taniec Putina i szefowej austriackiego MSZ

Taniec Putina i szefowej austriackiego MSZźródło: PAP
autor zdjęcia: ROLAND SCHLAGER POOL

Sąd niebawem oceni, czy wkroczenie policji do biur kontrwywiadu było zgodne z prawem

Sobotnia wizyta prezydenta Władimira Putina na ślubie austriackiej szefowej dyplomacji Karin Kneissl wywołała poruszenie w kręgach apelujących o wstrzemięźliwość w ocieplaniu relacji z Rosją. Ale już działania rządu w Wiedniu wymierzone we własny kontrwywiad wzbudziły na tyle duże zaniepokojenie, że natowskie służby ograniczyły współpracę z Austriakami. Tak przynajmniej twierdzi piątkowy „Washington Post”.

Chodzi o akcję przeprowadzoną przez policję w lutym tego roku. Funkcjonariusze z grupy zajmującej się… walką z przestępczością uliczną, czyli głównie łowieniem dilerów narkotyków, weszli do biur Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji i Walki z Terroryzmem (BVD). Przejęto kilkaset płyt CD i liczne dokumenty papierowe, także dotyczące aktualnie prowadzonych postępowań. MSW zaprzeczało, by miały to być akta dotyczące antykonstytucyjnej działalności skrajnej prawicy, w tym ludzi z kręgów FPÖ, bo i taka wersja się pojawiła. W ciągu najbliższych dni o legalności akcji wypowie się sąd, a po wakacjach oceni ją parlamentarna komisja. Działania MSW ostro skrytykował prezydent Alexander Van der Bellen.

Sprawa wywołała nad Dunajem prawdziwą burzę. Podczas rozmów koalicyjnych po wyborach z 2017 r. skrajnie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) naciskała, by w rządzie Sebastiana Kurza otrzymać teki ministrów resortów siłowych. I tak się stało: FPÖ, którą z kremlowską Jedną Rosją łączy formalna umowa o współpracy, przejęła resorty obrony i spraw wewnętrznych. Opozycja obawia się więc, że dokumenty BVD mogły trafić w niepowołane ręce. Obawy te podzielają wywiady państw członkowskich NATO. Chociaż Austria nie należy do Sojuszu, ściśle kooperuje z jego członkami.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie