statystyki

Rosjanie dociskają Kijów. Putin zbroi separatystów na wschodzie Ukrainy

autor: Zbigniew Parafianowicz20.08.2018, 07:20; Aktualizacja: 20.08.2018, 07:23
Władimir Putin

Władimir Putinźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ALEXEI DRUZHININ KREMLIN POOL

Władimir Putin łagodzi ton wobec Zachodu i zbroi separatystów na wschodzie Ukrainy

Na Morzu Azowskim jednostki FSB zatrzymują statki płynące do portów w Mariupolu, Berdiańsku i Henicześku, odcinając tym samym południowy Donbas od tego akwenu. Z kolei w czasie żniw, podczas których tradycyjnie obowiązuje zawieszenie broni – do republik separatystycznych ściągnięto ciężką broń i zapasy amunicji.

– Specjalna Misja Monitorująca (OBWE) przyznaje, że korzystając z zawieszenia broni, siły okupacyjne nie tylko budowały umocnione punkty w szarych strefach, ale też dostarczały koleją i ciężarówkami broń i amunicję na okupowane terytorium – czytamy w oświadczeniu wydanym przez OBWE. W innym komunikacie poinformowano, że „na niekontrolowanych przez rząd terenach zauważono systemy do prowadzenia wojny elektronicznej Leer-3, 1L269 Krasucha-2, RB-109A Bylina i system przeciw dronom Repellent-1”. Jak podkreśla OBWE, pojawiły się one pod Ługańskiem po raz pierwszy w historii konfliktu.

Kijów najbardziej niepokoi sytuacja na Morzu Azowskim. Od momentu oddania do użytku mostu przez Cieśninę Kerczeńską wiosną tego roku Rosjanie regularnie aresztują jednostki pod żółto-niebieską banderą i utrudniają ruch innym okrętom. Ukraina przez Mariupol, Berdiańsk i Henicześk eksportuje węgiel koksowany, ziarno, materiały budowlane i produkty metalowe. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że blokada portów będzie kosztowała ukraińską gospodarkę do 40 mln dolarów rocznie.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie