statystyki

Rosjanie chcą manifestować w obronie wieku emerytalnego

autor: Michał Potocki07.08.2018, 07:22; Aktualizacja: 07.08.2018, 07:31
Politolodzy mają dwie interpretacje. Albo komuniści postanowili poprawić pozycję sondażową przed wyborami lokalnymi, albo dostali zadanie skanalizowania niezadowolenia społecznego tak, by nie skorzystał na nim lider pozaparlamentarnej opozycji Aleksiej Nawalny.

Politolodzy mają dwie interpretacje. Albo komuniści postanowili poprawić pozycję sondażową przed wyborami lokalnymi, albo dostali zadanie skanalizowania niezadowolenia społecznego tak, by nie skorzystał na nim lider pozaparlamentarnej opozycji Aleksiej Nawalny.źródło: ShutterStock

Reformę popiera tylko co dwudziesty Rosjanin. Władimir Putin dystansuje się od planowanych zmian. Ale i tak będą one głównym tematem kampanii przed wyborami lokalnymi 9 września.

Czerwcowa zapowiedź podwyższenia wieku emerytalnego wywołała w Rosji trwającą do dziś falę niezadowolenia. Efekt? Najwyższy od początku wieku odsetek obywateli deklarujących chęć udziału w ulicznych manifestacjach. A to nie wszystkie zmiany uderzające w poczucie bezpieczeństwa zwykłych Rosjan. W piątek prezydent Władimir Putin podpisał ustawę podwyższającą VAT.

Z różnych sondaży opublikowanych w ostatnim czasie przez Fundację Opinia Publiczna i Instytut Lewady płynie kilka niekorzystnych dla Kremla wniosków. Prezydenturę Putina pozytywnie ocenia 67 proc., a negatywnie – 32 proc. ankietowanych – to najgorszy wynik od grudnia 2013 r., który oznacza zarazem zniwelowanie efektu wywołanego euforią po aneksji Krymu. Działalność rządu jest oceniana jeszcze gorzej; gabinet ma 37 proc. zwolenników i 62 proc. przeciwników – to z kolei najgorszy wynik od marca 2006 r. Kremlowska Jedna Rosja (JeR) ma 33 proc. zwolenników, najmniej od 11 lat.

37 proc. Rosjan deklaruje chęć udziału w protestach przeciwko reformie emerytalnej, której ostateczna wersja ma zostać uchwalona we wrześniu, tuż po wyborach lokalnych. Socjologowie mówią, że potencjał protestacyjny jest najwyższy od przełomu 1999/2000. Tylko co dwudziesty ankietowany mówi, że popiera planowane zmiany, choć w gruncie rzeczy zbliżają one Rosję do światowej normy. Podstawowa stawka VAT wzrosła z 18 do 20 proc., a wiek emerytalny ma być podwyższany stopniowo, aż osiągnie 63 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (obecnie wynosi on odpowiednio 55 i 60 lat).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • 58+ i nic z ZUS(2018-08-07 11:31) Zgłoś naruszenie 100

  Co nas Rosja obchodzi?......kiedy w Polsce zlikwidowano emerytury pomostowe dla Polaków w wieku 60 lat.....kiedy w Polsce zlikwidowano emerytury po przepracowanych 40 latach , bez względu na wiek.

  Odpowiedz
 • Polakom to Wisiało i Powiewało(2018-08-07 07:49) Zgłoś naruszenie 100

  Jak podniesiono wiek emerytalny do 67 lat i okradziono ich z Aktywów w OFE składających się w 90% z Bezpiecznych Obligacji Skarbowych pod pretekstem za dużych prowizji OFE. Także Polaków okradziono 2 razy ale potulnie skulili ogon i było pozamiatane. Nad losem Rosjan rozprawiamy a siebie gdzieś mamy.

  Odpowiedz
 • 55 i 60 ????!!!!!!(2018-08-07 08:51) Zgłoś naruszenie 010

  No to brzmi jak bajka o Wilku i Zającu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie