statystyki

Ukraina odpływa w stronę Rosji. Stany Zjednoczone nadal patrzą na wschód Europy przez pryzmat Kremla

autor: Marcin Zaborowski29.07.2018, 15:30
Rada Najwyższa Ukrainy

Czy USA traktują dziś Ukrainę poważniej niż w 1991 r.?źródło: ShutterStock

Od niesławnego przemówienia prezydenta George , a H.W. Busha w Kijowie minęło 27 lat. Ale niewiele się zmieniło. Stany Zjednoczone Donalda Trumpa nadal patrzą na wschód Europy przez pryzmat Kremla.

U p alne lato 1991 r. było przełomowe dla chylącego się ku upadkowi Związku Radzieckiego. Kończyła się era uwielbianego na Zachodzie Michaiła Gorbaczowa, bo głasnost i pierestrojka nie zapełniły półek w sklepach, za to sprowokowały proces rozpadu imperium. Sowieckie czołgi wracały długimi kolumnami z Europy, Niemcy były już jednym krajem, od Polski do Bułgarii komuniści tracili władzę, a nowe rządy odwracały się od Kremla.

Choć Związek Radziecki jeszcze istniał, to już mocno trzeszczał. Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka ogłosiła jednostronnie niepodległość w marcu 1990 r., a estońska nawet jeszcze wcześniej. Ale największym zmartwieniem Gorbaczowa była perspektywa utraty ZSRR. Były sekretarz generalny KPZR, a wówczas już prezydent Związku Radzieckiego, zdawał sobie sprawę, że niepodległość Ukrainy oznacza koniec ZSRR. I zarazem jego kariery politycznej. 


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (1)

  • Troll(2018-07-29 18:17) Zgłoś naruszenie 51

    Świat z perspektywy dziennikarza i polityka bardzo się ròżni od świata zwykłego człowieka. Pogadajcie tak po prostu przy piwie ze zwykłym Ukraińcem, Gruzinem czyRosjaninem, to się dowiecie ciekawszych rzeczy. Ten rozziew między światem realnym a światem dyplomacji jest przerażający

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie