statystyki

Ukraina odpływa w stronę Rosji. Stany Zjednoczone nadal patrzą na wschód Europy przez pryzmat Kremla

autor: Marcin Zaborowski29.07.2018, 15:30
Rada Najwyższa Ukrainy

Czy USA traktują dziś Ukrainę poważniej niż w 1991 r.?źródło: ShutterStock

Od niesławnego przemówienia prezydenta George , a H.W. Busha w Kijowie minęło 27 lat. Ale niewiele się zmieniło. Stany Zjednoczone Donalda Trumpa nadal patrzą na wschód Europy przez pryzmat Kremla.

U p alne lato 1991 r. było przełomowe dla chylącego się ku upadkowi Związku Radzieckiego. Kończyła się era uwielbianego na Zachodzie Michaiła Gorbaczowa, bo głasnost i pierestrojka nie zapełniły półek w sklepach, za to sprowokowały proces rozpadu imperium. Sowieckie czołgi wracały długimi kolumnami z Europy, Niemcy były już jednym krajem, od Polski do Bułgarii komuniści tracili władzę, a nowe rządy odwracały się od Kremla.

Choć Związek Radziecki jeszcze istniał, to już mocno trzeszczał. Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka ogłosiła jednostronnie niepodległość w marcu 1990 r., a estońska nawet jeszcze wcześniej. Ale największym zmartwieniem Gorbaczowa była perspektywa utraty ZSRR. Były sekretarz generalny KPZR, a wówczas już prezydent Związku Radzieckiego, zdawał sobie sprawę, że niepodległość Ukrainy oznacza koniec ZSRR. I zarazem jego kariery politycznej. 


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • Troll(2018-07-29 18:17) Zgłoś naruszenie 51

    Świat z perspektywy dziennikarza i polityka bardzo się ròżni od świata zwykłego człowieka. Pogadajcie tak po prostu przy piwie ze zwykłym Ukraińcem, Gruzinem czyRosjaninem, to się dowiecie ciekawszych rzeczy. Ten rozziew między światem realnym a światem dyplomacji jest przerażający

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie