Jego roczny dochód "Forbes" oszacował na 14,5 mln USD. W rankingu amerykańskiego dwutygodnika, opublikowanym w najnowszym numerze gazety, sportowiec zajął pierwsze miejsce już drugi rok z rzędu.

Na drugim miejscu jest Siergiej Sznurow, lider zespołu "Leningrad", który w zeszłym roku zarobił 13,9 mln USD. Wokalista, którego satyryczno-groteskowe utwory obfitują w wulgaryzmy, wyprzedził gwiazdę muzyki pop Filippa Kirkorowa. Dochody Kirkorowa, byłego męża Ałły Pugaczowej, wyniosły w zeszłym roku 8,9 mln USD.

Kolejny popularny piosenkarz Grigorij Leps, który wzbogacił się o 8,2 mln USD, zajął czwarte miejsce, a piąte - prezenter telewizyjny i showman Iwan Urgant. Co prawda, zarobił on nieco więcej niż Leps - 8,5 mln USD, ale przy układaniu rankingu "Forbes" uwzględniał także liczbę wzmianek o celebrytach w mediach i ich popularność w wyszukiwarkach internetowych, czyli zainteresowanie, jakie budzą oni wśród szerokiej publiczności.

Na dalszych miejscach są gwiazdy telewizji, estrady i sportu: prezenterka Olga Buzowa, piosenkarz Dima Biłan, hokeista Jewgienij Małkin, piosenkarz Stas Michajłow. Pierwszą dziesiątkę zamyka dziennikarka Ksenija Sobczak, która w marcu wzięła udział w wyborach prezydenckich w Rosji.

50 celebrytów, którzy znaleźli się w rankingu, zarobiło w zeszłym roku łącznie 211 mln USD, co oznacza wzrost o jedną trzecią w porównaniu z analogicznym notowaniem z zeszłego roku. Jak pisze "Forbes", w ciągu ostatnich kilku lat rosyjskim gwiazdom zaczęto płacić dwukrotnie wyższe honoraria za występy na zamkniętych imprezach. Jeszcze pięć lat temu stawka za udział w takim występie, np. na ślubie, wynosiła ok. 40 tys. euro. Teraz gwiazdy mogą liczyć na gażę rzędu 80 tys. czy nawet 100 tys. euro. Wzrosły także niemal dwukrotnie honoraria aktorów filmowych.

Wśród gwiazd filmu, jakie znalazły się w rankingu, są: reżyser i aktor Fiodor Bondarczuk (30. miejsce), laureat Oscara reżyser Nikita Michałkow (41. miejsce) i aktorzy: Daniła Kozłowski (46. miejsce) i Konstantin Chabienski (48. miejsce).

19. miejsce zajęła w rankingu światowej sławy śpiewaczka operowa, sopranistka Anna Netrebko. Z muzyką klasyczną związanych jest jeszcze trzech innych uczestników rankingu: pianista Denis Macujew (25. miejsce) i dwaj dyrygenci: Walerij Giergijew (42. miejsce) i Władimir Spiwakow (49. miejsce).

Wśród 50 gwiazd z listy "Forbesa" 13 to kobiety - w tym piosenkarki, modelki i aktorki. W przeszłości pierwsze miejsce na liście najbogatszych celebrytów zajmowała tenisistka Maria Szarapowa, która w tym roku znalazła się na 20. miejscu. Zaś na 28. miejscu jest łyżwiarka figurowa Tatiana Nawka, prywatnie - żona Dmitrija Pieskowa, rzecznika prezydenta Władimira Putina.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)