Obława na Gülena. Ankara przyznaje się do porwania 80 osób z 18 państw świata

autor: Michał Potocki26.07.2018, 07:14; Aktualizacja: 26.07.2018, 07:23
Erdogan za wszelką cenę poszukuje organizatorów i rzekomych organizatorów nieudanego puczu, który miał go obalić

Erdogan za wszelką cenę poszukuje organizatorów i rzekomych organizatorów nieudanego puczu, który miał go obalićźródło: ShutterStock

Turcja poluje na zwolenników mieszkającego w USA duchownego Fethullaha Gülena, którego oskarża o próbę puczu z 2016 r. Domniemani güleniści są wydawani Turkom pod naciskiem rządu w Ankarze, a nawet porywani za granicą przez służby specjalne. Ostatnie takie przypadki miały miejsce w lipcu na Ukrainie i w Azerbejdżanie.

Yusuf İnan to były redaktor naczelny gazety „Yerel Gündem”, nieprzejednany krytyk prezydenta Turcji Recepa Erdoğana. Od trzech lat mieszkał jednak z ukraińską żoną w Mikołajowie na południu kraju i zajmował się biznesem. Turecka agencja Anadolu, uznawana za tubę propagandową władz, pisze, że publikując antyrządowe treści w mediach społecznościowych, wypełniał zadanie dyskredytowania oficjeli.

Historia jego przerzucenia do Turcji jest niejasna. Według jednej wersji funkcjonariusze Narodowej Organizacji Wywiadowczej (MİT) wywabili go do Odessy pod pozorem spotkania w interesach. Według innej porwali go w Mikołajowie i do Odessy przewieźli pod strażą. Żona İnana Kateryna mówiła zaś, że męża zatrzymały ukraińskie służby, by wydać MİT. Ostatecznie odnalazł się w tureckim areszcie.

Rzecznik ukraińskiej prokuratury Andrij Łysenko tłumaczył, że prośba o ekstradycję trafiła do Kijowa już w 2017 r. i Ukraina zgodziła się go wydać. Część analityków uważa jednak, że Kijów próbuje uniknąć skandalu, który wybuchłby, gdyby się okazało, że tureckie służby porywają ludzi z Ukrainy bez jego zgody. Kateryna İnan twierdzi, że chociaż Kijów wiedział o ekstradycji, Turcy wywieźli jej męża, jeszcze zanim decyzja się uprawomocniła. Zgodnie z jej słowami, miał jeszcze pięć dni na odwołanie się od niej.

Jak pisze odeski „Tajmier”, MİT porwała w Odessie także innego zwolennika Gülena. Salih Yiğit został zatrzymany we własnej restauracji Ali Baba w centrum miasta i przewieziony do tureckiego konsulatu. Tam spędził noc, po czym przerzucono go do Turcji na pokładzie prywatnego samolotu. Yiğit przed 2016 r. miał zbierać środki na działalność gülenistów. Taką samą funkcję według władz miał pełnić także inny biznesmen İsa Özdemir, w lipcu dostarczony do Turcji z Azerbejdżanu. Ankarze w postawieniu mu zarzutu finansowania terroryzmu nie przeszkodziło nawet to, że – jak zauważyła agencja 1news.az – na Facebooku potępiał pucz.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie