statystyki

Brytyjska premier przetrwała kolejny kryzys. Ale tuż po wakacjach zmierzy się z następnym

autor: Bartłomiej Niedziński24.07.2018, 07:53; Aktualizacja: 24.07.2018, 08:01
May ostatecznie zdołała zażegnać kryzys dzięki ustępstwom na rzecz frakcji eurosceptycznej, przez co rząd wygrał kilka ważnych głosowań w Izbie Gmin.

May ostatecznie zdołała zażegnać kryzys dzięki ustępstwom na rzecz frakcji eurosceptycznej, przez co rząd wygrał kilka ważnych głosowań w Izbie Gmin.źródło: ShutterStock

Brytyjska premier przetrwała kolejny kryzys. Ale tuż po wakacjach zmierzy się z następnym.

Rozpoczynająca się jutro przerwa wakacyjna w Izbie Gmin oznacza, że premier Theresie May udało się przetrwać kryzys związany z przedstawioną przed dwoma tygodniami nową strategią wyjścia z Unii Europejskiej. Przynajmniej tymczasowo, bo jesienią temat jej przywództwa w Partii Konserwatywnej może jeszcze powrócić.

Kilka tygodni wytchnienia dał brytyjskiej premier Simon Clarke, członek frakcji zwolenników twardego brexitu, który wycofał własny wniosek o wotum nieufności dla niej. – Doszedłem do wniosku, że premier zasługuje na szansę, by doprowadzić do porozumienia, które wszyscy chcielibyśmy ostatecznie zobaczyć – oświadczył Clarke. Zgodnie z obowiązującymi w Partii Konserwatywnej zasadami, aby poddać pod głosowanie wniosek o wotum nieufności dla lidera, musi się pod nim podpisać co najmniej 48 deputowanych. Według kuluarowych doniesień poparło go około 40 posłów, ale liczba niezadowolonych z przyjętej strategii w kwestii brexitu jest znacznie większa.

– Próba odwołania premier May może jeszcze mieć miejsce, aczkolwiek wydaje się, że strategia zwolenników twardego brexitu teraz bardziej polega na tym, by doprowadzić do braku porozumienia i wbrew pozorom nie trzeba w tym celu usuwać pani May. Mamy obecnie do czynienia z taką sytuacją, że to przeciwnicy porozumienia muszą dążyć do porozumienia, a brexiterzy mogą po prostu blokować niepożądane propozycje – mówi DGP dr Przemysław Biskup, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie