Rzecznik opozycji w Darze, Abu Szaima, powiedział, że kilka tysięcy osób zostało otoczonych przed formalną ewakuacją rebeliantów przeciwnych porozumieniu wypracowanemu przez Rosję.

"Armia i jej milicje całkowicie okrążyły Darę" - powiedział Reutersowi rzecznik rebeliantów.

W piątek rosyjscy negocjatorzy prowadzący w imieniu rządu Syrii rokowania ze zbrojną opozycją syryjską w prowincji Dara zdołali skłonić ją do zaakceptowania porozumienia o złożeniu broni; oznacza ono poddanie się przeciwników rządu Baszara el-Asada na południu kraju.

Rosjanie uzyskali de facto ostateczną kapitulację sił syryjskiej opozycji zbrojnej w jednym z ostatnich regionów kraju pozostających dorychczas pod częściową kontrolą bojowników.

Rebelianci, którzy nie są gotowi zawrzeć rozejmu z armią rządową, muszą najpierw uzyskać możliwość ewakuacji na tereny kontrolowane przez opozycję w północnej Syrii, a następnie mają złożyć broń - informuje Reuters. "Jest wiele obaw, nie ufamy Rosjanom ani reżimowi" Asada - oświadczył rzecznik rebeliantów.

Armia rządowa i sprzymierzone z nią milicje odniosły strategiczne zwycięstwo po opanowaniu przejścia granicznego w miejscowości Nasib na granicy syryjsko-jordańskiej, najważniejszego szlaku handlowego, który rebelianci utrzymywali przez trzy lata. (PAP)