statystyki

Szczyt Unii pod presją rosnącego poparcia dla partii antymigranckich

28.06.2018, 12:34; Aktualizacja: 29.06.2018, 13:48
Partie populistyczne zyskują na popularności w UE

Partie populistyczne zyskują na popularności w UEźródło: ShutterStock

Jutro do Brukseli zjadą szefowie rządów państw UE na szczyt Rady Europejskiej. Dwudniowe spotkanie miało być poświęcone zmianom w strefie euro, ale zamiast tego tematem numer jeden będzie migracja. Bo chociaż liczba przybyszów docierających na teren Wspólnoty znacząco zmalała w stosunku do lat 2015–2016 (poza Włochami, gdzie utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie), temat nie zniknął nie tylko z europejskiej agendy, ale też z debat w poszczególnych państwach członkowskich.

Szczyt unii (c)(p)

Szczyt unii (c)(p)

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Praktycznie w każdym kraju ugrupowania, które sprzeciwiają się migracji, trzymają się mocno. Przez wzgląd zarówno na poparcie społeczne, jak i obecne reprezentacje w parlamentach narodowych – wpływają one na lokalną politykę i w wielu miejscach stanowią siłę, z którą mainstreamowi politycy muszą się liczyć.

Holandia

Chociaż Holandia jest prymusem, jeśli idzie o relokację uchodźców, to tematy związane z migracją nie opuszczają tamtejszej debaty politycznej. We wtorek parlament w Hadze przyjął prawo zakazujące noszenia burek i hidżabów w miejscach publicznych. Największym zwycięzcą wprowadzenia zakazu obwołał się Geert Wilders, lider Partii na rzecz Wolności, który nie omieszkał przy tej okazji wspomnieć, że proponował wprowadzenie takiego rozwiązania już ponad dekadę temu.

Holandia (c)(p)

Holandia (c)(p)

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Francja

Chociaż Marine Le Pen przegrała w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich z Emmanuelem Macronem, to jej partia odniosła poważny sukces w wyborach parlamentarnych – ugrupowaniu udało się zdobyć 8 mandatów (z 577), co jest historycznym wynikiem (dotychczas wejście RN do parlamentu utrudniała francuska, dwustopniowa ordynacja wyborcza). Le Pen z tej okazji zrezygnowała nawet z mandatu europosłanki. Tylko czas pokaże, czy jej partia skorzysta na słabnących notowaniach Emmanuela Macrona.

Francja (c)(p)

Francja (c)(p)

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Niemcy

AfD, która na swojej witrynie internetowej pisze, że „dla islamu nie ma w Niemczech miejsca”, jeszcze nigdy w cotygodniowym sondażu dla niedzielnego „Bilda” nie stała tak dobrze. Te notowania bacznie obserwują politycy z CSU, którzy obawiają się, że w październikowych wyborach stracą na rzecz Alternatywy głosy w Bawarii. To m.in. dlatego wywodzący się z tego kraju związkowego szef MSW Horst Seehofer postanowił doprowadzić do publicznego starcia z Angelą Merkel – która także nie może ignorować sondażowych wyników AfD.

Niemcy

Niemcy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Włochy


Pozostało jeszcze 2% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • abcd(2018-06-28 15:36) Zgłoś naruszenie 40

  Demokratyczna i praworządna Unia ma w głębokim poważaniu brak zgody unijnych społeczeństw na przyjmowanie imigrantów. Czy może to ktoś ten fenomen wyjaśnić?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Coś w tym jest na rzeczy(2018-06-28 17:17) Zgłoś naruszenie 40

  Najważniejszym z powodów Brexit-u był ten, że PE, KE, RE zaczęły przypominać struktury hitlerowskiej Rzeszy jak mówili sami Brytyjczycy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie