"Było to ważne i znaczące posunięcie (...) Danie ludziom szansy na rzeczywiste, ponowne przyjrzenie się tej sprawie i lepsze zrozumienie jej, jest dla nas bardzo pozytywną okazją do nawiązania lepszego dialogu" - oświadczył Daniels w nagraniu wideo, które zamieścił na Twitterze.

"Organizacje i fundacje takie jak Ruderman Family Foundation i pewni izraelscy parlamentarzyści, którzy zareagowali stanowczo, niepoprawnie, pełni nienawiści wobec Polski i z niewłaściwego punktu widzenia wobec polskiej historii; to jest także okazja także dla nich, aby wstać i przeprosić, ponieważ stosunki polsko-izraelskie, stosunki polsko-żydowskie są ważne dla nas wszystkich" - dodał Daniels.

Jak zaznaczył "jest to coś, na czym naprawdę powinniśmy się skoncentrować, aby iść naprzód i miejmy nadzieję, że daje nam to szansę na lepsze relacje, lepsze relacje oparte na prawdzie, związane z przeszłością i lepsze zrozumienie z obu stron".

Sejm uchwalił w środę projekt zmian w noweli ustawy o IPN, zakładający odejście od przepisów karnych. Projekt uchyla art. 55a, który grozi m.in. więzieniem za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.