statystyki

„Czy jesteś za…”, czyli referendalna pułapka

autor: Andrzej Zawistowski16.06.2018, 08:00
Lata peerelowskiej indoktrynacji i propagandy sprawiły, że w kulcie zwycięskiego referendum ludowego wyrastały kolejne pokolenia partyjnych działaczy. Nic dziwnego, że w drugiej połowie lat 80. postanowiono jeszcze raz sięgnąć po takie narzędzie politycznej walki

Lata peerelowskiej indoktrynacji i propagandy sprawiły, że w kulcie zwycięskiego referendum ludowego wyrastały kolejne pokolenia partyjnych działaczy. Nic dziwnego, że w drugiej połowie lat 80. postanowiono jeszcze raz sięgnąć po takie narzędzie politycznej walkiźródło: ShutterStock

Prezydent Andrzej Duda potwierdził wolę przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie przyszłej konstytucji. To bardzo ryzykowne polityczne zagranie.

12 czerwca 2018 r. prezydent Andrzej Duda potwierdził wolę przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie przyszłej konstytucji. Ma paść aż 15 pytań – czyli dokładnie tyle, ile w sumie zadano we wszystkich dotychczasowych referendach. Polacy do urn mają pójść w czasie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wiatr historii będzie wówczas wiał ze zdwojoną siłą. Bardzo ciekawe, w którym kierunku.

W stuletniej historii współczesnego polskiego państwa siedmiokrotnie wyzwano wszystkich obywateli do referendalnych urn. Dwukrotnie zrobiły to władze Polski Ludowej i pięciokrotnie rządy III Rzeczpospolitej. Ale tylko w dwóch przypadkach decyzja demokratycznie podjęta przy urnie faktycznie przełożyła się na codzienne życie. Referendum bywało częściej narzędziem politycznym wykorzystanym jako oręż w bieżącej walce. Broń referendalna – jeżeli można użyć dość drastycznego porównania – była podobna do gazów bojowych używanych w latach I wojny światowej. Bywało, że wypuszczane w celu sparaliżowania działań przeciwnika, w wyniku nagłej zmiany kierunku wiatru, raziły własne szeregi, stając się pułapką.

Trzy razy tak

Po raz pierwszy komuniści sięgnęli po referendum w 1946 r. Zgodnie z warunkami postawionymi w Jałcie, Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej zobowiązany był do przeprowadzenia wyborów do parlamentu. Komuniści szacowali, że dysponują zbyt małym poparciem, aby wygrać wolne wybory. W szczególności obawiano się Polskiego Stronnictwa Ludowego kierowanego przez Stanisława Mikołajczyka. Choć partia ta przede wszystkim odwoływała się do chłopów, szybko stała się bardzo popularna wśród większości przeciwników komunizmu.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (14)

 • czy wolisz biały chleb nad morzem czarnym...(2018-06-16 09:51) Zgłoś naruszenie 242

  Zadane przez prezydenta pytania nic nie wnoszą w poprawę ustroju. Znowu nie ma słowa o związaniu parlamentu wynikami referendum. Dalej utrzymuje się pozycje korporacji zawodowych. W zasadzie prezydent nie przedstawił niczego co mogłoby mnie skłonić do udziału w referendum. Jeżeli prezydent chciał nowej konstytucji, to najpierw powinien przedstawić projekt takiej konstytucji. Potem powinna się rozpocząć dyskusja na jej temat - z pominięciem nie mającego prawnie żadnego znaczenia preambuły i odwoływania się do tradycji tej czy tamtej.

  Odpowiedz
 • Należy zacząć ...(2018-06-16 08:33) Zgłoś naruszenie 247

  .... od poszanowania i przestrzegania obowiązującej Konstytucji ! Ktoś kto jej nie przestrzega nie ma moralnego prawa do jej zmiany.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prawnik(2018-06-16 10:52) Zgłoś naruszenie 232

  Zapewne większość z nas w ciągu godziny wymyśliłaby bardziej trafne i konkretne pytania, niż Andrzej Duda w kilka miesięcy. Pytania o ograniczenie roli partyjnych watażków, o uniezależnienie posłów od władz partyjnych, o zmniejszenie liczebności Sejmu, o przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową lub jego likwidację, o dopuszczalność aborcji, o wypowiedzenie Konkordatu, o sposób spłaty długów powstałych z pożyczek zaciąganych na 500+.

  Odpowiedz
 • Greg(2018-06-16 10:19) Zgłoś naruszenie 182

  Od Pana Prezydenta z wykształcenia prawnika winno oczekiwać się czegoś bardziej poważnego. Samo referendum mogłoby być ale z dwoma lub trzema rzeczywiście istotnymi pytaniami i termin referendum nie powinien być wyznaczony na dzień poprzedzający dzień świąteczny i na samo Święto Niepodległości.

  Odpowiedz
 • I-obserwator(2018-06-16 10:28) Zgłoś naruszenie 145

  Kroi się nowy ustrój w kraju-= katokomuna ato krok m do autorytaryzmu i dwa do dyktatury

  Odpowiedz
 • abcd(2018-06-16 10:53) Zgłoś naruszenie 132

  To zapewne będą jeszcze pytania o przywrócenie kary śmierci, kwestię aborcji, zakaz homopropagandy... To proste pytania, łatwo ludzi zapytać, a odpowiadający nie ma wątpliwości co do udzielanej odpowiedzi.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-06-16 11:24) Zgłoś naruszenie 815

  Jedno pytanie mam referendalne - czy jesteś za wolną Polską , czy za jewrejskim kibucem i jego schmaltzprzydudasami ???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ryszard/1945 Olsztyn(2018-06-16 16:09) Zgłoś naruszenie 62

  A tak uczciwie jako Polak to ten prezydent jakoś dziwnie się zachowuje, na kierowcę trzeba mieć badanie od różniastych lekarzy a tu/.

  Odpowiedz
 • Ryszard/1945 Olsztyn(2018-06-16 16:05) Zgłoś naruszenie 54

  Jestem za referendum ale niech pokryje pan prezydent z własnej, kieszeni jeżeli spełni moje życzenie to jestem za.

  Odpowiedz
 • ze to ziemia nosi jeszcze(2018-06-17 09:48) Zgłoś naruszenie 40

  ten nieuk powinien wrocic do szkoly lamie konstytucje obecna od poczatku a tak wogole to sprawdzilbym tego nieuka pod wzgledem wiedzy tej elementarnej do pilnowania zyrandoli nawet a ta miernota bierze sie za konstytucje oczadzial z nierobstwa

  Odpowiedz
 • kon(2018-06-17 10:26) Zgłoś naruszenie 10

  Z konstytucją można zrobić dużo....eównież ją gwałcić. Bo KONSTYTUTA TO PROSTYTUTA (kto to powiedział?)

  Odpowiedz
 • mIŚ(2018-06-17 17:28) Zgłoś naruszenie 00

  3 x TAK LECHU JAROSŁAW DUDA

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie