statystyki

Eutanazja to nie jest zwykły zabieg. Najgorzej, kiedy lekarz przestaje cokolwiek czuć [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti08.06.2018, 07:07; Aktualizacja: 08.06.2018, 07:55
NATALIA STROKOWSKA lekarz weterynarii, właścicielka firmy Vetnolimits. Specjalistka w zakresie chorób zwierząt nieudomowionych. Doktorantka na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Fot. Maksymilian Rigamonti

NATALIA STROKOWSKA lekarz weterynarii, właścicielka firmy Vetnolimits. Specjalistka w zakresie chorób zwierząt nieudomowionych. Doktorantka na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

-Usypiałam, choć wiedziałam, że można go leczyć. Nie było dyskusji. Przyszedł pan z chartem wyścigowym. Dwuletnia suka, w zasadzie całkiem zdrowa. Miała tylko złamaną przednią kończynę, nadgarstek właściwie. Można by to zespolić, założyć gips i zwierzę by chodziło. Problem był taki, że właściciel zarabiał na tym psie, kiedy zwierzę brało udział w wyścigach, a z nogą w gipsie pies stał się bezużyteczny – mówi Natalia Strokowska, lekarz weterynarii.

Zabija pani?

Dokonuję eutanazji. Zabijanie to bardzo krzywdzące określenie. Eutanazja to odbieranie życia w humanitarny sposób, tak aby zwierzę nie czuło bólu i strachu, nie cierpiało.

Czym?

Takim samym środkiem, jakim dokonuje się ludzkiej eutanazji. Dokładnie ta sama substancja aktywna. Wystarczy wpisać w Google „środki do eutanazji” i wszystko wyskakuje.

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Łatwo je kupić?

Trzeba mieć pozwolenie. My jako lekarze weterynarii mamy nadzór farmaceutyczny i mamy też obowiązek prowadzenia specjalnej księgi narkotyków. Wpisuje się ilość substancji zużytych, zmarnowanych, tych, które zostają w konusie igły. Powinno to być zapisywane skrupulatnie, również ze względu na nadużycia.

Jakie nadużycia?

Pentobarbital to lek z grupy barbituranów. Przekraczając dawkę 100 mg na kilogram ciała, dokonuje się eutanazji. W celach terapeutycznych można stosować mniejsze dawki. Mamy dostęp do wielu substancji narkotycznych i jako jedyna branża na świecie aktywnie dokonujemy eutanazji na co dzień.

Jest w tym jakiś związek.

Między nadużywaniem a eutanazją – jest. Zrobiliśmy pierwsze w Polsce badania samopoczucia i satysfakcji zawodowej lekarzy weterynarii. W badaniu wzięło udział prawie 600 lekarzy. Anonimowo. Końcowe wyniki są przygnębiające, bo okazało się, że ponad 20 proc. lekarzy planowało samobójstwo, prawie 4 proc. ma myśli samobójcze kilka razy w tygodniu. Trzy lata temu byłam na dyżurach weterynaryjnych w Dubaju i poznałam tam lekarkę z Brazylii. Uczyłam się od niej chirurgii. 30 września 2016 r. nie przyszła do pracy. Znaleziono ją z kroplówką z pentobarbitalem w żyle. Chorowała długo na depresję i postanowiła skrócić swoje cierpienie. To niejedyna taka historia. Praktycznie każdy z nas zna kogoś z branży, kogo już między nami nie ma. Z jednej strony mówi się o tym, że powinniśmy oddzielić uczucia, być chłodni i profesjonalni, z drugiej współodczuwać z właścicielem, okazać mu empatię. To jest to, czego on oczekuje w tej chwili od lekarza weterynarii. Ważne, jak my sobie potem radzimy z tym natłokiem emocji, czy mamy jakieś techniki naprawcze dla stresu, dla napięcia, które są w tej pracy. Słyszała pani o takim pojęciu „zmęczenie współczuciem”?


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (7)

 • nina(2018-06-09 20:17) Zgłoś naruszenie 115

  wprowadźcie eutanazję dla ludzi którzy w świetle prawa zarabiają po 600 -700 zł bo to zwyczajnie nieludzkie żyć i zapier.....jak dziki osioł za takie pieniądze to słów brak na takie zarobki

  Odpowiedz
 • Bert(2018-06-08 18:48) Zgłoś naruszenie 69

  Na załączonym zdjęciu możemy podziwiać to, jak pies może wyszczuplić talię !

  Odpowiedz
 • km(2018-07-15 00:05) Zgłoś naruszenie 60

  Bardzo trafnie przedstawione realia pracy lekarza weterynarii. Jeszcze dużo musi się zmienić w ludzkiej mentalności, by nie musieć się wstydzić podejścia innych do tej profesji, jak i wagi życia zwierząt.

  Odpowiedz
 • xyz91(2018-10-28 16:42) Zgłoś naruszenie 50

  Przykra sprawa. Niestety, ale w tym zawodzie czesto trzeba podejmowac trudne decyzje, z ktorymi nie do konca sie zgadzamy. Mysle, ze lekarze weterynarii sa niedoceniani- przeznaczaja duzo czasu, na studia, staz, kursy, prace, a ich obowiazki nie koncza sie tylko na leczeniu pieskow, kotków.

  Odpowiedz
 • DD(2020-06-27 14:01) Zgłoś naruszenie 40

  Moi drodzy Mój pies jest bardzo chory Ma raka z przerzutami jutro będzie miał robiony zabieg eutanazji Uwierzcie mi Gdybym mogła dać mu kilka swoich lat oddałabym od razu bez wahania Moje serce krwawi boli a moja dusza cierpi przyjaciel mój odchodzi

  Odpowiedz
 • As(2018-06-08 20:04) Zgłoś naruszenie 117

  Pazerni na kasę. Tam nie łapówek wiec muszą zabijać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie