statystyki

Geolodzy z PIG boją się likwidacji instytutu i utraty pracy

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.05.2018, 07:42; Aktualizacja: 28.05.2018, 08:04
geolog

7 mln zł łączna strata w 2016 i 2017 r., jaką odnotował Państwowy Instytut Geologicznyźródło: ShutterStock

Załoga niemal stuletniego Państwowego Instytutu Geologicznego jest przekonana, że wkrótce, z winy resortu środowiska, przestanie on istnieć.

Naukowcy z instytutu biją na alarm. Według nich projekt ustawy o Państwowej Agencji Geologicznej zabije ich jednostkę. PAG przejęłaby większość ich zadań, a więc i budżetu, ale niekoniecznie ludzi. W Warszawie ma bowiem mieścić się tylko centrala, a reszta jednostek pod Wrocławiem. Cały projekt firmuje pochodzący zresztą z tego właśnie miasta główny geolog kraju, wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Naukowcy, z którymi rozmawiał DGP, proszą o zachowanie anonimowości. – Boimy się utraty pracy, wiceminister ma już pełną kontrolę nad instytutem. Tak zmieniono statut, że dyrekcja powoływana jest bezkonkursowo, a wiceminister ma wpływ nawet na wybory Rady Naukowej, w której z 15 osób tylko cztery plus sekretarz są wybierani spośród pracowników – mówi nam jeden z geologów. – Projekt PAG jest pisany pod pana Jędryska, bo będzie spełniał idealnie kryteria, jakie będą niezbędne na szefa tej instytucji – dodaje.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie