Kamery uspokajają obywateli i chronią funkcjonariuszy przed pomówieniami

autor: Tomasz Żółciak24.05.2018, 07:17; Aktualizacja: 24.05.2018, 07:26
Kamery były testowane w trzech garnizonach: stołecznym, dolnośląskim i podlaskim

Kamery były testowane w trzech garnizonach: stołecznym, dolnośląskim i podlaskimźródło: ShutterStock

Policjanci pozytywnie oceniają sprzęt nagrywający ich pracę. Ale by zacząć go używać powszechnie, konieczne są zmiana prawa i sporo pieniędzy

Dobiega końca półroczny pilotażowy program używania kamer nasobnych. Testowały je trzy garnizony: stołeczny, dolnośląski i podlaski. Każdy z nich otrzymał po 60 urządzeń. Pomysł wyposażenia funkcjonariuszy w kamery to pokłosie skandalu związanego ze śmiercią Igora Stachowiaka. Jak ujawniła stacja TVN, młody mężczyzna, rażony paralizatorem, poniósł śmierć na komisariacie. Sprawa zbulwersowała opinię publiczną, a ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak podjął decyzję o wyposażeniu policjantów w urządzenia nagrywające.

Przedsięwzięcie nie należy do tanich. Na 180 urządzeń do pilotażu przeznaczono 600 tys. zł. Wyposażenie wszystkich policjantów w liczbie ok. 100 tys. pochłonęłoby ogromne pieniądze. Na razie – w ramach rządowego programu modernizacji służb mundurowych – na ewentualne dodatkowe zakupy kamer zabezpieczono 6 mln zł, co wystarczyłoby na ok. 2 tys. kamer. Sprzęt trafi prawdopodobnie w pierwszej kolejności do funkcjonariuszy prewencji i drogówki.

Zapytaliśmy o pierwsze wrażenia z używania nowego sprzętu. – Chociaż początkowo mogło to budzić kontrowersje i być odbierane jako forma dodatkowego nadzoru i kontroli, to dotychczasowa praktyka pokazuje, że poza możliwością sprawdzenia, w jaki sposób była prowadzona konkretna interwencja, nagranie z kamer pozwoliło również na uniknięcie fałszywych pomówień policjantów o czyny, których nie popełnili – wskazuje asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

W jednym przypadku policjanci stołecznej drogówki zostali oskarżeni przez obywatela Nigerii o to, że zachowywali się w sposób „wulgarny, rasistowski, formułując niewybredne epitety odnoszące się do jego narodowości i koloru skóry”. – Sprawdzenie nagrania wykazało niezbicie, że tego typu zachowania ze strony policjantów nie miały miejsca. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień pozwalających mu na kierowanie autem – opowiada asp. sztab. Mariusz Mrozek. Druga sytuacja również dotyczyła policjantów ruchu drogowego, którzy zatrzymali do kontroli mężczyznę podróżującego z dzieckiem. Zarzucił on policjantom, że podczas interwencji wulgarnie odnosili się do niego. Nagranie z kamer tego nie potwierdziło.

– Osoby będące celem interwencji są od jej rozpoczęcia świadome, że policjant na bieżąco gromadzi materiał dowodowy. Przekłada się to na zmniejszenie agresji, ważenie słów i lepsze reagowanie na polecenia – przekonuje asp. sztab. Mariusz Mrozek. – Policjanci informują osoby, wobec których podejmowane są czynności, o fakcie rejestrowania. Nagrywanie uruchamiane jest przed rozpoczęciem interwencji i wyłączane jest po jej zakończeniu – zapewnia mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • Pol(2018-05-24 18:57) Zgłoś naruszenie 10

    Zapytajcie policjantow w warszawie ile mieli postępowań za głupoty?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • crazyjack(2018-05-26 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe, czy kierownictwo Policji w przypadku nagrań ze znieważeniami bądź czynnymi napaściami na swoich funkcjonariuszy - z własnej inicjatywy skieruje takie sprawę do prokuratury i będzie w imieniu tych funkcjonariuszy dochodzić praw i dobrego imienia, gdyż jakoś dotychczas aktywności kierownictwa Policji w tym zakresie się nie doczekaliśmy, a kamerki to nie tylko materiał do obrony na wypadek skarg ze strony obywateli. Czas pokaże jak będzie w praktyce wykorzystywane stosowanie nagrań z kamerek i liczba anonimowych wpisów na portalach społecznościowych obrażających formację Policji - spadnie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie