statystyki

Bruksela czeka na zmiany w KRS

autor: Magdalena Cedro15.05.2018, 06:57; Aktualizacja: 15.05.2018, 07:29
Frans Timmermans

Wiceszef KE Frans Timmermans liczy na porozumienie z Polską w najbliższych tygodniachźródło: ShutterStock

Komisja Europejska liczy na ruch polskich władz w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa – podaje unijne źródło. Zachętą ma być wycofanie skargi wobec Polski z Trybunału Sprawiedliwości UE

W ostatnich tygodniach zrobiono postęp, ale nie jest on wystarczający do stwierdzenia, że systemowe zagrożenia praworządności zostały usunięte. Będziemy kontynuować rozmowy – oświadczył wczoraj wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Według wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego w sporze o praworządność teraz kolej na Brukselę. – Jeżeli jakikolwiek postęp został zrobiony, to ze strony Polski. Dzisiaj oczekujemy również postępu ze strony Komisji Europejskiej, ponieważ wyjście z tego napięcia jest możliwe tylko wtedy, gdy obie strony podejmą jakieś kroki – mówił.

Według informacji DGP zachętą ze strony KE do dalszych ustępstw polskich władz ma być wycofanie skargi wobec Polski z Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej zróżnicowania wieku emerytalnego sędziów. Komisja Europejska skierowała sprawę do TSUE w grudniu ubiegłego roku, gdy ogłosiła uruchomienie wobec Polski procedury przewidzianej artykułem siódmym unijnego traktatu. Polski parlament zniósł już zapis różnicujący wiek emerytalny sędziów w pierwszym, marcowym pakiecie korekt do zmian w sądownictwie. W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił drugi, dotyczący głównie skargi nadzwyczajnej.

– W ocenie KE dotychczasowe korekty są kosmetyczne i nie dotykają sedna zmian. Komisja docenia działania premiera Mateusza Morawieckiego, ale na razie wydarzyło się za mało – powiedział DGP unijny dyplomata. Według niego Timmermans nie może odejść za daleko od wydanych w grudniu rekomendacji. – On nie ma ruchu. Gdyby wycofał się teraz z tego sporu, to sprawiłby wrażenie, że w UE są odstępstwa od praworządności – podkreślił.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie