statystyki

Rumunia myśli o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy

autor: Zbigniew Parafianowicz07.05.2018, 07:19; Aktualizacja: 07.05.2018, 08:07
Rumunia, Bukareszt

Rumunia, Bukaresztźródło: ShutterStock

Izrael traktuje państwa naszego regionu jako przeciwwagę dla starej Europy

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Izraelu szefowa rządu i przewodniczący niższej izby parlamentu Rumunii poinformowali o chęci przeniesienia ambasady swojego kraju z Tel Awiwu do Jerozolimy. To pierwsza tak poważna deklaracja ze strony państwa należącego do UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego, a zarazem jednego z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO.

Wpisuje się ona w strategię premiera Benjamina Netanjahu, który w krajach Europy Środkowej należących do Unii widzi sojuszników mogących wpłynąć na korekty w polityce bliskowschodniej całej Wspólnoty. W rozmowach Vioriki Dăncili i Livia Dragnei z Netanjahu, które były poświęcone m.in. współpracy wojskowej i cyberbezpieczeństwu, brał również udział szef MSZ Rumunii Teodor Meleşcanu.

Deklaracje szefowej rządu i lidera koalicji rządzącej wpisują się również w wewnętrzny spór z prezydentem Rumunii, do którego – zgodnie z konstytucją – należy ostateczna decyzja o przeniesieniu ambasady. Klaus Iohannis apelował o większą odpowiedzialność pani premier. – Rozumiem, że rząd chciał wykreować platformę do dyskusji. Od dyskusji do przeniesienia ambasady jest jednak długa droga – komentował Iohannis.

Rumunia prowadzi specyficzną politykę wobec Izraela. Z jednej strony robią to rząd i prezydent. Z drugiej – własną dyplomację uprawia lider Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i rządzący państwem z tylnego siedzenia Dragnea. Polityk spotykał się niezależnie z premierem Netanjahu, korzystając z formuły nieformalnych konsultacji politycznych. W kontaktach oficjalnych, międzyrządowych, Dragneę reprezentuje jego zaufany współpracownik i zarazem szef kancelarii premiera Adrian Mlădinoiu. Liderowi PSD za pomocą jednoznacznych deklaracji o przeniesieniu ambasady udało się zbudować wyśmienite relacje z Netanjahu.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie