statystyki

Trump zawłaszcza republikanów: Frakcja umiarkowana przegrywa z populizmem prezydenta

autor: Bartłomiej Niedziński16.04.2018, 07:23; Aktualizacja: 16.04.2018, 08:17
Rezygnacja Paula Ryana mocno osłabi morale w partii

Rezygnacja Paula Ryana mocno osłabi morale w partiiźródło: ShutterStock

Rezygnacja przewodniczącego Izby Reprezentantów Paula Ryana oznacza, że umiarkowana tradycyjna frakcja przegrywa z populizmem obecnego prezydenta. Ale utrzymanie większości w Kongresie będzie trudne.

Zwolennicy Donalda Trumpa mogą zacierać ręce. Rezygnacja Paula Ryana, najważniejszego republikańskiego polityka w Kongresie, z ubiegania się o reelekcję oznacza, że partia jeszcze mocniej odejdzie od tradycyjnych konserwatywnych wartości na rzecz populizmu prezentowanego przez prezydenta. Choć skutkiem ubocznym będzie to, że po listopadowych wyborach jej reprezentacja w Kongresie zapewne się skurczy.

Ryan, który od końca 2015 r. pełni funkcję przewodniczącego Izby Reprezentantów, ogłosił w minionym tygodniu, że nie wystartuje w kolejnych wyborach i zakończy karierę kongresmena. – To jeszcze jeden gwóźdź do trumny republikańskiego establishmentu. Zmierzamy do tego, że klub będzie mniejszy, ale bardziej trumpowski – skomentował Stephen Myrow, były urzędnik z administracji George’a W Busha. Nie tylko z racji długiego stażu – w Izbie zasiada od ponad 19 lat – i sprawowanego stanowiska była to polityczna bomba. Ryan jako najważniejszy przedstawiciel umiarkowanej frakcji próbował bronić partii przed zawłaszczeniem jej przez Trumpa.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie