statystyki

Trump zawłaszcza republikanów: Frakcja umiarkowana przegrywa z populizmem prezydenta

autor: Bartłomiej Niedziński16.04.2018, 07:23; Aktualizacja: 16.04.2018, 08:17
Rezygnacja Paula Ryana mocno osłabi morale w partii

Rezygnacja Paula Ryana mocno osłabi morale w partiiźródło: ShutterStock

Rezygnacja przewodniczącego Izby Reprezentantów Paula Ryana oznacza, że umiarkowana tradycyjna frakcja przegrywa z populizmem obecnego prezydenta. Ale utrzymanie większości w Kongresie będzie trudne.

Zwolennicy Donalda Trumpa mogą zacierać ręce. Rezygnacja Paula Ryana, najważniejszego republikańskiego polityka w Kongresie, z ubiegania się o reelekcję oznacza, że partia jeszcze mocniej odejdzie od tradycyjnych konserwatywnych wartości na rzecz populizmu prezentowanego przez prezydenta. Choć skutkiem ubocznym będzie to, że po listopadowych wyborach jej reprezentacja w Kongresie zapewne się skurczy.

Ryan, który od końca 2015 r. pełni funkcję przewodniczącego Izby Reprezentantów, ogłosił w minionym tygodniu, że nie wystartuje w kolejnych wyborach i zakończy karierę kongresmena. – To jeszcze jeden gwóźdź do trumny republikańskiego establishmentu. Zmierzamy do tego, że klub będzie mniejszy, ale bardziej trumpowski – skomentował Stephen Myrow, były urzędnik z administracji George’a W Busha. Nie tylko z racji długiego stażu – w Izbie zasiada od ponad 19 lat – i sprawowanego stanowiska była to polityczna bomba. Ryan jako najważniejszy przedstawiciel umiarkowanej frakcji próbował bronić partii przed zawłaszczeniem jej przez Trumpa.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie