"26 kwietnia pan prezydent organizuje dużą konwencję konstytucyjną, na którą będą zaproszeni eksperci, samorządowcy, ludzie różnych zawodów. To będzie też podsumowanie wielu dyskusji, które się toczyły we wszystkich miastach wojewódzkich" - powiedział Łapiński w programie "Śniadanie w Polsat News".

Jak powiedział, konwencja spotkania przewiduje, że "z udziałem prezydenta, wśród ekspertów i obywateli, będzie można porozmawiać o konstytucji".

Pytany, kiedy będzie decyzja w sprawie referendum, Łapiński zapowiedział, że "prezydent złoży w odpowiednim czasie wniosek, wynikający z ustawy o referendum, a decyzja będzie w rękach senatorów".

Nawiązując do rozsyłanej przez PiS do naukowców ankiety w sprawie zmian w konstytucji, rzecznik prezydenta zapewnił, że "prezydent cieszy się z wszelkich inicjatyw, które dostrzegają konieczność dyskusji na temat konstytucji, na temat propozycji zmian w konstytucji, czy wszelkich debat nad obecna konstytucją".

"To nie jest tak, że prezydent sobie monopolizuje temat referendum konstytucyjnego, zmian w konstytucji, czy dyskusji konstytucyjnej. Im więcej środowisk się w to włącza, tym lepiej" - powiedział Łapiński. "Prezydent prowadzi swoje debaty (...) należy każdej takiej inicjatywie przyklasnąć" - dodał.

3 maja ub.r. Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że w konstytucji konieczne są zmiany. W poniedziałek PiS ma przedstawić podsumowanie ankiety konstytucyjnej. Według nieoficjalnych informacji PAP w podsumowaniu ankiety znajdą się propozycje ewentualnych zmian w konstytucji, autorstwa zaproszonych do współpracy ekspertów; w prezentacji ma uczestniczyć prezes PiS. (PAP)