"Podczas spotkania komisarz Oettinger przedstawił wstępne podejście Komisji Europejskiej do rozpoczynających się wkrótce negocjacji w sprawie przyszłości finansów UE" - napisano w komunikacie.

Jak informuje resort, przedstawiciele Ministerstwa Finansów podkreślili, że Polska popiera przyjęcie ambitnego budżetu UE po roku 2020.

"Konieczne jest także znalezienie równowagi między finansowaniem nowych wyzwań a tradycyjnymi politykami UE, takimi jak polityka spójności i Wspólna Polityka Rolna. Zwrócili także uwagę na kwestie związane z zarządzaniem budżetem UE, w tym na konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu środków w kolejnych, rocznych budżetach UE" - poinformowało w poniedziałek ministerstwo.

Dodano, że rozmawiano również o źródłach finansowania budżetu UE. Spotkanie wykazało, że między Polską i Komisją Europejską istnieje wiele zbieżnych punktów w podejściu do ogólnego kształtu przyszłego budżetu UE.

Komisarz Oettinger od połowy 2017 r. spotyka się z premierami, ministrami finansów i ministrami spraw zagranicznych państw członkowskich, aby zapoznać się z ich stanowiskiem ws. przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych UE po 2020 r. Dotychczas odwiedził 21 krajów.

W Polsce komisarz spotyka się także z premierem Mateuszem Morawieckim, kierownictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz posłami z sejmowej komisji ds. UE.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Jacek Ensztein