W debacie wziął udział unijny komisarz ds. unii bezpieczeństwa Julian King. Jak powiedział, szef KE Jean-Claude Juncker i wszyscy komisarze zgadzają się co do tego, że priorytetem musi być dokładne i niezależne dochodzenie w tej sprawie i postawienie przed wymiarem sprawiedliwości winnych zabójstwa. "Apelujemy do władz słowackich, by dochodzenie odbyło się szybko" - oświadczył. Dodał, że Europol, czyli policyjna agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Hadze, jest w stanie wesprzeć śledztwo.

Europoseł Claude Moraes (Socjaliści i Demokraci), który wziął udział w niedawnej delegacji PE na Słowację w związku z zabójstwem Kuciaka, zaznaczył, że "zamach wstrząsnął Słowacją". Jak powiedział, priorytetem jest przeprowadzenie dochodzenia ws. morderstwa. "Wiemy, że otrzymywał on pogróżki. Ważne, by dochodzenie przeprowadziły wspólnie Eurpol i policja słowacka. Tylko w ten sposób przekonamy obywateli, że jest to śledztwo uczciwe i otwarte" - dodał.

Ivan Stefanec (EPL) powiedział, że należy wzmocnić ochronę dziennikarzy w UE. Zaproponował, aby program praktyk dla dziennikarzy w UE nazwać nazwiskiem Kuciaka.

W debacie wziął też udział europoseł Ryszard Czarnecki (PiS, EKR), który również był członkiem delegacji na Słowację. Jak powiedział PAP, rząd Słowacji już umiędzynarodowił śledztwo w tej sprawie, ponieważ zaprosił do współpracy FBI, Scotland Yard i Interpol. "Prezydent Słowacji, z którym się spotkaliśmy, zapraszał UE do interesowania się sprawą" - powiedział.

Parlament uczcił pamięć Jana Kuciaka i Martiny Kusznirovej minutą ciszy na sesji plenarnej 28 lutego. Przewodniczący PE Antonio Tajani zdecydowanie potępił morderstwa. Zaapelował o gwarancje wolności prasy i wezwał władze słowackie do wyjaśnienia sprawy.

27-letni Kuciak, dziennikarz śledczy portalu Aktualne.sk i 27-letnia Kusznirova zostali zastrzeleni w ich domu w miejscowości Velka Macza w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły Kuciaka. W swym ostatnim, niedokończonym reportażu opisał on działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'Ndrangheta w otoczeniu premiera Fico.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)