statystyki

Po zaprzysiężeniu rządu w Niemczech ruszy reforma strefy euro?

autor: Jakub Kapiszewski14.03.2018, 07:40; Aktualizacja: 14.03.2018, 07:51
Olaf Scholz, nowy minister finansów Niemiec, będzie negocjował przyszłość strefy euro

Olaf Scholz, nowy minister finansów Niemiec, będzie negocjował przyszłość strefy euroźródło: ShutterStock

Wraz z zaprzysiężeniem nowego rządu w Niemczech dyskusja nad reformą unii walutowej i gospodarczej wchodzi w decydującą fazę.

Dziś Angela Merkel po raz czwarty zostanie powołana na stanowisko kanclerz Niemiec. Po głosowaniu w Bundestagu na stanowisko powoła ją prezydent Frank-Walter Steinmeier. Ta procedura zakończy trwający prawie pół roku pat w rozmowach o utworzeniu rządu w Niemczech, w którym na różnych etapach brali udział zieloni, liberałowie i współtworzący rząd socjaldemokraci.

W ten sposób została usunięta najważniejsza przeszkoda dla rozmów o reformie strefy euro, która jest oczkiem w głowie prezydenta Emmanuela Macrona. Francuski przywódca podczas grudniowego szczytu Rady Europejskiej odbył w tej sprawie nawet wspólną konferencję prasową z kanclerz Angelą Merkel. Duet zapowiedział, że francusko-niemieckie stanowisko w tej sprawie będzie gotowe do marcowego spotkania szefów rządów UE.

Przedłużające się rozmowy koalicyjne w Berlinie sprawiły, że termin ten stał się nierealny. – Po prostu nie mamy nic do ogłoszenia – cytuje anonimowego niemieckiego dyplomatę w ostatnim numerze tygodnik „Der Spiegel”. To oznacza, że Francji i Niemcom na uzgodnienie stanowiska zostały trzy miesiące – tak, żeby zdążyć na szczyt Rady Europejskiej 28–29 czerwca.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie