statystyki

Dramatyczny dylemat prezydenta w sprawie IPN

autor: Grzegorz Osiecki05.02.2018, 07:21; Aktualizacja: 05.02.2018, 07:50
Rząd prowadzi akcję edukacyjną, tłumacząc obywatelom innych krajów rolę Polski i Polaków podczas II wojny światowej

Rząd prowadzi akcję edukacyjną, tłumacząc obywatelom innych krajów rolę Polski i Polaków podczas II wojny światowejźródło: ShutterStock

Gdy głowa państwa myśli, co zrobić z ustawą o IPN, obóz PiS zastanawia się nad korektą kursu wobec Izraela. Andrzej Duda ma niecałe trzy tygodnie na podjęcie decyzji.

– Choć może mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale to może być ważniejsza kwestia niż sądy – mówi osoba z otoczenia głowy państwa. W tej chwili trwają narady, jakie zająć stanowisko.

Na decyzję prezydenta wpływ będą miały trzy kwestie: ocena samej ustawy, jej odbioru w Polsce w kontekście sporu z Izraelem i wreszcie wpływ na kontakty z Izraelem i USA. Nie wszystkim współpracownikom Dudy ustawa się podoba. Jak mówi jeden z nich, po pierwsze jest źle napisana, po drugie naraża nas na konfrontację z zaprzyjaźnionymi krajami, a po trzecie zapewne okaże się nieskuteczna. Ale jest też poczucie, że z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia.

W grę wchodzi więcej scenariuszy niż proste trzy wynikające z konstytucji, czyli podpisanie ustawy, weto lub odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego. Zawetowanie ustawy byłoby bardzo trudne politycznie, ponieważ nawet wielu jej krytyków pod wpływem ostrej reakcji Jerozolimy uważa, że nie można ustąpić. Co więcej, nie da się wykluczyć odrzucenia weta, bo przeciwny decyzji prezydenta będzie nie tylko PiS, ale także Kukiz’15 i część posłów reszty opozycji. Stąd pojawił się pomysł, że gdyby do weta doszło, to prezydent pokazałby równolegle własny projekt ustawy. Takie działanie wymagałoby jednak wcześniejszych uzgodnień z PiS, by prezydencka wersja miała szansę wejść w życie.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie