Kornel Morawiecki był pytany na konferencji prasowej we Wrocławiu o sprawę nowelizacji ustawy o IPN i reakcję władz Izraela w tej sprawie.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Anna Azari, która zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Zastępca ambasadora RP w Tel Awiwie został wezwany w niedzielę do izraelskiego MSZ. "Wyrażono sprzeciw Izraela wobec sformułowań w ustawie o IPN. Zwłaszcza termin przyjęcia (ustawy - PAP), w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, był zadziwiający i niefortunny" - napisało izraelskie MSZ.

Zdaniem Morawieckiego zaszło nieporozumienie. „Władze Izraela obawiają się, że w związku z nowymi przepisami nie będą mogły ścigać polskich szmalcowników, polskich zdrajców, albo, że nie będą mogli mówić, że niektórzy Polacy wydawali Żydów. To nieporozumienie, bo tak możemy też mówić, że Żydzi wydawali Żydów. To był morderczy system stworzony przez Niemców, w którym ginęli ludzie różnych narodowości” - podkreślił poseł.

Według niego ta sytuacja świadczy o kompletnym „pomieszaniu pojęć”, w którym „sprawiedliwość jest uciekinierem z tego świata”.

K.Morawiecki ocenił, że mówienie, iż Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust to wielka krzywda. „Polacy są spadkobiercami milionów wymordowanych polskich Żydów, w sercach mamy ich świadomość” - podkreślił.

Autor: Piotr Doczekalski, Agata Tomczyńska