Obecny na uroczystości wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak zaznaczył, że nowoczesna infrastruktura drogowa ma wpływ nie tylko na gospodarkę, ale także na jakość życia mieszkańców. „Droga ta przyczyni się do tego, że ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miejscowości” – dodał.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podziękował samorządowcom i parlamentarzystom za to, że udało się stworzyć montaż finansowy, który doprowadził do realizacji tej inwestycji.

„Cieszę się z otwarcia tej drogi, gdyż jest ważna nie tylko z punktu rozwoju gospodarczego Sokołowa Małopolskiego, czy powiatu rzeszowskiego, ale dla całego Podkarpacia” – zaznaczył marszałek.

Wykonawcą inwestycji na zlecenie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie była firma Skanska. Prace trwały nieco ponad 16 miesięcy. W ramach inwestycji powstał ponad 3-kilometrowy odcinek drogi wraz z drogami serwisowymi o długości 5,5 km.

Skanska wykonała także trzy skrzyżowania: na przecięciu obwodnicy z ul. Akacjową, ul. Polną i drogą powiatową nr 1366R. Powstało także rondo na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą wojewódzką nr 875, przejścia dla zwierząt, chodniki i ścieżki rowerowe.

Jest to pierwsza zakończona inwestycja z blisko 30 realizowanych przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014–2020.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 19 mln złotych, z czego 12,7 mln zł to pieniądze pozyskane z RPO. Pozostałą kwotę stanowią środki pochodzące z budżetów: państwa, powiatu rzeszowskiego i gminy Sokołów Małopolski. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Sonia Sobczyk