statystyki

„Große Koalition” wciąż niepewna

autor: Maciej Miłosz15.01.2018, 07:54; Aktualizacja: 15.01.2018, 08:10
Obie partie zgadzają się, by wielkie koncerny płaciły więcej podatków.

Obie partie zgadzają się, by wielkie koncerny płaciły więcej podatków.źródło: ShutterStock

Mimo porozumienia liderów partyjnych, na wielką koalicję chadeków i socjaldemokratów muszą się zgodzić działacze partyjni. A to nie jest przesądzone.

Jeszcze przed weekendem wydawało się, że w Berlinie kolejna wielka koalicja chadeków z CDU/CSU i socjaldemokratów z SPD jest tylko kwestią czasu. W piątek liderzy partyjni Angela Merkel, Horst Seehofer i Martin Schulz ogłosili, że po 24-godzinnym maratonie negocjacyjnym ich stanowiska są na tyle bliskie, że można przejść do spisywania szczegółowej umowy koalicyjnej.

O ile wśród chadeków nie ma poważniejszej krytyki wyników rozmów, to część lewicy jest niezadowolona. Od początku krytycznie do pomysłu kolejnych wspólnych rządów odnosił się Kevin Kühnert, lider lewicowej młodzieżówki Jusos. Po ogłoszeniu wyniku rozmów władze regionalne Saksonii zarekomendowały, by podczas odbywającego się w najbliższą niedzielę zjazdu partyjnego głosować przeciw wielkiej koalicji na uzgodnionych dotychczas warunkach. Co prawda ten region deleguje tylko siedmiu z ok. 600 działaczy, ale jest to jasny sygnał, że w SPD kolejna wielka koalicja nie jest jeszcze pewna.

Krytyczny jest także ceniony na lewicy burmistrz Berlina Michael Müller, który stwierdził, że mając na uwadze słabe wyniki wyborcze obu partii, ta sama koalicja z podobną polityką nie wydaje się być dobrą odpowiedzią na sytuację.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie