"Prokuratura Okręgowa w Szczecinie nadzoruje postępowanie, którego przedmiotem jest sposób wykorzystania samochodów służbowych przez pracowników Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Szczecinie" – powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Joanna Biranowska-Sochalska.

"W poniedziałek 8 stycznia prokurator wykonał czynności procesowe w tej sprawie, przedstawiając dwóm osobom zarzuty. Dotyczą one przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych poprzez m.in. wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych. Zarzuty związane są również z poświadczeniem nieprawdy w dokumentacji dotyczącej użytkowania tych pojazdów" – dodała Biranowska-Sochalska.

Chodzi o przestępstwa z artykułu 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego oraz artykułu 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego; grozi za nie kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

Osoby, które usłyszały zarzuty, zajmują stanowiska kierownicze w zachodniopomorskim NFZ – poinformowała rzeczniczka.

Biranowska-Sochalska zastrzegła, że śledztwo w tej sprawie trwa nadal i zaplanowane są kolejne czynności procesowe.(PAP)

Autor: Kacper Reszczyński