"Żądania narodu, jeśli rzeczywiście od narodu pochodzą, muszą zostać wysłuchane, a jego problemy rozwiązane. Ale głosy odzywające się na polecenie (prezydenta USA Donalda) Trumpa i (premiera Izraela Benjamina) Netanjahu są nie do przyjęcia i zostaną przez naród stłumione" - oświadczył Chatami.

Szczególnie krytyka bliskowschodniej polityki Iranu oraz wspierania państw arabskich nie pochodzą od Irańczyków - dodał.

Uczestnicy odbywających się w ostatnich dniach demonstracji wielokrotnie wznosili hasła takie jak "Jesteśmy Aryjczykami (ludy mówiące językami aryjskimi, czyli indoirańskimi - PAP), nie Arabami", krytykując w ten sposób politykę rządu w regionie, wrogość okazywaną USA, politykę antyizraelską i wspieranie, także militarnie, państw arabskim.

W ramach walki z Arabią Saudyjską o wpływy w regionie Teheran interweniował w Syrii i Iraku, udziela finansowego wsparcia Palestyńczykom i libańskiemu Hezbollahowi. Irańczycy woleliby, aby ich rząd zamiast tego skupiał się na problemach gospodarczych.

Protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych rozpoczęły się w Iranie 28 grudnia i z czasem nabrały charakteru antyrządowego. Dotychczasowy bilans ofiar demonstracji wynosi 21 zabitych.

Chatami należy do Zgromadzenia Ekspertów, wpływowego gremium złożonego z duchownych, które odpowiada za nominowanie, kontrolowanie i ewentualne odwoływanie najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu. Od 1989 roku tę funkcję sprawuje 76-letni Ali Chamenei. (PAP)

akl/ kar/