Minister finansów USA Steven Mnuchin poinformował w oświadczeniu, że restrykcje dotyczą podmiotów kontrolowanych lub posiadanych przez grupę przemysłową zaangażowaną w rozwój programu broni i jej produkcję.

Mnuchin napisał też, że sankcje wymierzone są "w program balistyczny, który irański reżim przedkłada nad ekonomiczny dobrostan swego narodu".

Resort podał, że nowe restrykcje obejmują firmy należące do Shahid Bakeri Industrial Group; sankcje polegają na zamrożeniu wszelkich aktywów, jakie mogą one posiadać w USA, a także zakazują Amerykanom prowadzenia interesów z tymi spółkami.

Mnuchin zapowiedział też, że USA planują nałożenie kolejnych sankcji na Iran, tym razem w związku z "łamaniem praw człowieka".

Wcześniej w czwartek Departament Stanu ogłosił w komunikacie, że Stany Zjednoczone mają wystarczającą władzę, by wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy w Iranie brutalnie traktują osoby protestujące oraz ponoszą odpowiedzialność za ich aresztowania i śmierć.

We wtorek doradczyni prezydenta USA Donalda Trumpa Kellyanne Conway ostrzegła, że Waszyngton rozważa zaostrzenie sankcji wobec Iranu, jeśli tamtejszy rząd nie zaprzestanie tłumienia protestów.

W październiku prezydent Trump zażądał nałożenia kolejnych sankcji na Iran, w tym na Gwardię Rewolucyjną, będącą potężną machiną bezpieczeństwa, która kontroluje wiele sektorów irańskiej gospodarki, ma też kolosalne wpływy polityczne. (PAP)

fit/ mc/