statystyki

UE: Między Brukselą a Budapesztem

autor: Zbigniew Parafianowicz, Grzegorz Osiecki, Bartek Godusławski03.01.2018, 07:53; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:03
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Adam Stepien Agencja Gazeta

Nie Wielka Brytania, nie Niemcy, nie Francja ani nie Włochy. W drugą zagraniczną podróż premier Morawiecki uda się na Węgry. Do kraju, który pod względem eksportu jest dopiero 11. partnerem handlowym Polski

Po wizycie na szczycie UE pod koniec grudnia Budapeszt jest drugą zagraniczną stolicą odwiedzaną przez Mateusza Morawieckiego. Victor Orbán urósł do rangi strategicznego sojusznika. Szef węgierskiego rządu jest uwikłany w konflikt z Komisją Europejską, przez co łączy go wspólnota interesów z Warszawą, wobec której rozpoczęto postępowanie opisane w art. 7 traktatu o UE. – Premier jedzie rozmawiać z jednym z najbardziej przyjaznych nam państw i szefów rządów – mówi szef MSZ Witold Waszczykowski. Do wizyty dojdzie na tydzień przed spotkaniem Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem.

W Budapeszcie mają być poruszane kwestie startujących w lutym negocjacji nad nową perspektywą budżetową UE na lata 2021–2027. I potencjalnych zmian w polityce spójności, perspektywach dla oddzielnego budżetu dla strefy euro czy o tak zwanej „warunkowości” zakładającej wstrzymywanie wypłat funduszy unijnych, jeśli dane państwo nie przestrzega reguł praworządności.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • o taką POlske walczyłeś? --Inspektor Pracy(2018-01-03 09:46) Zgłoś naruszenie 20

  Zastanawiające jest jak szybko i dokładnie Gazeta Bezprawna przeszła do porządku zapomnienia o wstecznie działającej bo z 2008r na 1998r Ustawie o Emeryturach POmostowych okradającej aż w 13 punktach bezprawnie (niekonstytucyjnie) robotników z pracy w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach lecz dającej Im zamiennie rekompensaty za tą krzywdę jednak pod warunkiem: że dożyją nowego wieku emerytalnego.

  Odpowiedz
 • Borsa(2018-01-07 21:26) Zgłoś naruszenie 00

  Governments, organizations, Internet users and EU citizens should create a list, while sending it to the International Criminal Court, all those EU politicians who have led to terrorism in Europe. In the first place, the Court, recognizing the guilt of the accused should sentence them to an absolute financial compensation for the victims and their families.

  Odpowiedz
 • Borsa(2018-01-07 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  Rządy, organizacje, internauci i obywatele UE powinni stworzyć listę, z jednoczesnym skierowaniem jej do Międzynarodowego Sądu Karnego, wszystkich tych polityków UE którzy doprowadzili do terroryzmu w Europie. W pierwszej kolejności, Sąd uznając winę oskarżonych powinien skazać ich na bezwzględne FINANSOWE naprawienie szkód, na rzecz poszkodowanych i ich rodzin.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie