statystyki

Niełatwy rozwód Kijowa z Moskwą

autor: Michał Potocki02.01.2018, 07:50; Aktualizacja: 02.01.2018, 08:24
Kijów: Demonstranci wypychają autobusy milicji sprzed Rady Miasta

Demonstracja w Kijowieźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Agata Grzybowska

Ukraina zrywa kolejne więzy z Rosją, choć według krytyków władz idzie to zbyt powoli jak na stopień wzajemnej wrogości.

Od 1 stycznia od Rosjan wjeżdżających na Ukrainę pobierane są odciski palców. Może to być pierwszy etap wprowadzania wiz dla obywateli kraju, z którym Ukraina od niemal czterech lat znajduje się w stanie niewypowiedzianej wojny.

Kontrola biometryczna na niektórych przejściach w trybie testowym została wdrożona już 27 grudnia. Oficjalnym powodem jest walka z nielegalną imigracją. Przez Rosję i Ukrainę biegnie jeden ze szlaków przerzutu ludzi z Azji Środkowej i rosyjskich republik Kaukazu Płn. W podpisanym 1 września 2017 r. dekrecie prezydenta Petra Poroszenki, w którym polecił on rządowi wprowadzenie od nowego roku kontroli biometrycznych, czytamy, że chodzi o „cudzoziemców – w tym obywateli Federacji Rosyjskiej i osób bez obywatelstwa – którzy pochodzą z państw ryzyka migracyjnego”.

Nikt nie ukrywa, że prawdziwym powodem jest jednak trwająca od 2014 r. agresja. – Decyzja utrudni pracę rosyjskim specsłużbom – tłumaczył kanałowi TRK-Ukrajina szef kontrwywiadu Wasyl Hrycak. W dekrecie Poroszenki Rosja jest jedynym wymienionym z nazwy państwem „ryzyka migracyjnego”. Co więcej, władze w Kijowie zapowiadają, że nowe reguły przewidują też konieczność wypełnienia przez obywateli Rosji przed rozpoczęciem podróży na Ukrainę elektronicznego kwestionariusza z danymi osobowymi i celem przyjazdu, a także wprowadzenie dla nich obowiązku meldunkowego. Na razie nie wiadomo, jak konkretnie miałoby to wyglądać.

Na brak informacji poskarżyły się zresztą władze Rosji. Rosyjskie MSZ oświadczyło, że mimo próśb nie uzyskało od Ukrainy żadnych konkretów, na czym miałyby polegać nowe procedury, mające obowiązywać jej obywateli. Resort Siergieja Ławrowa utrzymuje, że zignorowanie tych pytań narusza międzyrządowe porozumienie o podróżach bezwizowych z 1997 r. „Obywatele Federacji Rosyjskiej mogą spotkać się z problemami podczas kontroli na granicy ukraińskiej w związku z przedstawianiem nowych wymagań przez Państwową Służbę Graniczną Ukrainy” – czytamy w komunikacie.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie