To firmy, które otrzymają wsparcie dzięki decyzji Komisji Europejskiej. Łącznie w ramach "Hub of Talents" pomoc otrzyma 35 firm - poinformowała we wtorek PAP Barbara Supińska z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPNT).

Park ten był liderem w projekcie "Hub of Talents", który zrealizował wspólnie z pięcioma innymi parkami technologicznymi z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego w Suwałkach, Łomży, Olsztynie, Elblągu i Ełku.

"Hub od Talents" ma pomagać młodym przedsiębiorcom przygotować się do prowadzenia innowacyjnych biznesów. Projekt ten, razem z dwoma innymi - "TechnoparkBiznesHub" oraz "Connect" - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała w 2016 r. w konkursie organizowanym w ramach programu Polska Wschodnia.

Kryteria stawiane w konkursie w ramach tych trzech projektów spełniły 103 start-upy, ale nie dla wszystkich wystarczyło pieniędzy. W sumie 70,6 mln zł otrzymało 90 projektów - poinformował we wtorek PAP departament komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

Ministerstwu udało się jednak uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na dofinansowanie pozostałych pozytywnie ocenionych 13 projektów. Na te projekty przyznano łącznie 9,03 mln zł. Oprócz pięciu startupów z "Hub od Talents", wsparcie dostanie także pięć firm z projektu "Connect" oraz trzy z "TechnoparkBiznesHub".

Z dodatkowej puli w ramach "Hub of Talents" wsparcie dostaną firmy: A&G, Chargelity, Psycho Sparrow Boots oraz Safestrobes i WTMACHINE - poinformowała Barbara Supińska z BPNT.

Spółka A&G zajmuje się wypożyczaniem specjalistycznych urządzeń potrzebnych do wykonywania prac pod wodą. Chargelity jest twórcą platformy do obsługi pojazdów elektrycznych, natomiast Psycho Sparrow Boots to producent butów do łyżwiarstwa szybkiego, rolek czy biegania. Safestrobes pracuje nad innowacyjnym modelem lampy nawigacyjno-stroboskopowej, zaś WTMACHINE - nad maszyną sterowaną numerycznie, która służy do cięcia wodą pod wysokim ciśnieniem - poinformowała Supińska.

Program "Polska Wschodnia" 2014-2020 jest realizowany w pięciu regionach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

edytor: Dorota Kazimierczak